Воєнний стан в Україні не звільняє громадян від сплати житлово-комунальних послуг. Це не стосується переселенців, які не проживають у квартирі чи будинку. Водночас нараховувати пеню та стягувати заборгованість заборонено.
Як зазначили в Уповноваженого Верховної ради з прав людини, на сьогодні питання надання та споживання житлово-комунальних послуг регулюється Законом України “Про житлово-комунальні послуги”, відповідно до якого надання ЖКП здійснюється виключно на договірних відносинах. Тобто нарахування оплати здійснюється виходячи з умов договору, а запровадження воєнного стану не звільняє громадян від сплати ЖКП. Водночас постановою Кабінету міністрів від 5 березня 2023 року № 206 “Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану” заборонено:
- нараховувати та стягувати штрафи, пеню та інші штрафні санкції, за несвоєчасне чи неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги,
- зупиняти надання житлово-комунальних послуг у разі їх несплати або оплати не в повному обсязі,
- стягувати заборгованість за житлово-комунальні послуги, яка утворилась після 24 лютого 2022 року з дати початку по дату завершення бойових дій або тимчасової окупації територій, які включені до переліку територій, на яких ведуться/велися бойові дії або тимчасово окупованих рф.
Щодо заборгованостей, які виникли до 24 лютого 2022 року, на таких територіях, виконавець зупиняє виконавче провадження і не проводить стягнення. У випадках, стягнення заборгованості коштом майна, яке було знищене або пошкоджене внаслідок бойових дій, виконавець також зупиняє виконавче провадження і таке майно стягненню не підлягає.
Окрім цього, відповідно до статті 7 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” громадяни, які понад 30 днів не проживають у своїй квартирі чи будинку можуть не сплачувати житлово-комунальні послуги. Зазначена норма діє за умови, що споживачі, які покинули своє місце проживання, надали виконавцю комунальних послуг або іншій уповноваженій особі у паперовій або електронній формі довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або інші документи, що підтверджують їх відсутність у будинку, в якому вони є споживачами. Зокрема, це можуть бути довідки з місця тимчасового проживання в іноземній державі, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби.
Чи потрібно звертатись в Управління соцзахисту для оформлення субсидії
Починаючи з 1 грудня 2022 року призначення житлових субсидій та прийом громадян з цих питань здійснюється органами Пенсійного фонду України. Крім того, можна подати заяву про надання житлової субсидії онлайн, через:
- портал “Дія”,
- вебпортал електронних послуг ПФУ,
- мобільний додаток Пенсійного фонду України.
Водночас залишилася можливість звернення громадян з питань надання житлових субсидій до уповноважених посадових осіб виконавчого органу місцевої ради відповідної територіальної громади та посадових осіб ЦНАП. Громадяни самостійно обирають зручний для себе канал інформаційної взаємодії. Слід зазначити, що діє екстериторіальний принцип прийому громадян Пенсійним фондом України. Тобто людина може звернутися за соціальною підтримкою до будь-якого відділення ПФУ незалежно від місця проживання.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- У ДТЕК розповіли, як заощадити на сплаті за електроенергію в опалювальний сезон
- Військові мають право на знижку при оплаті послуг ЖКГ: як оформити, скільки можна зекономити
- Як з боргами за комуналку отримати субсидію
- Як ВПО безкоштовно отримати юридичну допомогу: інструкція