Ринок житлової нерухомостi адаптується до воєнних умов, кiлькiсть угод зросла за рiк на третину, каталiзатором зростання стали партнерськi програми, повiдомила керуюча партнерка об’єднання девелоперiв житлової нерухомостi RED Community Тетяна Шульга-Забельська.
“Партнерськi програми, коли девелопери об’єднувалися з iншими компанiями на проектах, були i до повномасштабного вторгнення. Нинi це база. Я бачу значне зростання протягом минулого року, й особливо у 2023 р. таких програм – iз системними iнвесторами, з банкiвськими установами. Це дає змогу створити якiсне i доступне житло”, – наголосила Шульга-Забельська пiд час щорiчної зустрiчi девелоперiв RED Connection.
Спiвзасновниця iпотечного агентства DODOMU Нiна Тарасенко повiдомила, що пiсля падiння в Українi кiлькостi угод учетверо (з 915,2 тис. у 2021 р. до 224,2 тис. у 2022 р.) нинi спостерiгається вiдновлення активностi, повiдомляє “Iнтерфакс-Україна”.
“За нашими вiдчуттями, за опитуваннями вiддiлiв продажу i рiелторiв, 2023 р. кращий за 2022 р. за кiлькiстю договорiв приблизно на 30%. Ми очiкуємо до кiнця року майже 295 тис. договорiв загалом в Українi. Однак об’єктивно є перекiс – вторинна нерухомiсть “поклала” первинну. Забудовники не конкурують мiж собою, вони конкурують за покупцiв iз вторинним ринком”, – повiдомила Тарасенко.
По iнформацiї ProfiDOM.com.ua, вона констатувала, що нинiшнiй ринок – не iнвестора, а кiнцевого споживача, який обирає житло для себе i своїх дiтей, вiн має обмежений фiнансовий ресурс i прагне мiнiмiзувати ризики. Основний запит – це однокiмнатнi квартири на вторинному ринку, готовi з ремонтом, куди можна зайти i жити. Як результат перекосу попиту, згiдно з дослiдженням DODOMU, середня вартiсть житла в Києвi на вторинному ринку зросла за рiк на 30% i становить $1100/кв. м. Первинна нерухомiсть практично не змiнилася у цiнi – 47,9 тис. грн./кв. м, або $1232/кв. м.
“Забудовники декларують зростання цiн – з об’єктивних причин, подорожчання будматерiалiв, робочої сили, логiстики. Однак фактично, завдяки рiзним акцiям, цiна завмерла”, – повiдомила Тарасенко.
Водночас вона вiдзначає зростання попиту, особливо в сегментi “комфорт”.
“Ми почали працювати з договорами щодо “єОселi” з березня. I якщо навеснi у нас було по п’ять-сiм заявок за день, то нинi понад 30″, – констатувала експертка.
Однак наразi, за її словами, лише 5% клiєнтiв, якi отримали погодження банкiв за заявками на “єОселi”, доходять до оформлення кредиту. За даними “Укрфiнжитло”, понад 70 тис. заявникiв, якi отримали позитивне рiшення банкiв, так i не оформили пiльгову iпотеку станом на кiнець вересня.
“Це величезний ресурс платоспроможних потенцiйних клiєнтiв для первинного ринку. Нам треба навчитися працювати з таким клiєнтом, з високим гострим попитом i малим грошовим ресурсом. Забудовникам треба думати, з ким iз банкiв iти в партнерство, поглиблювати партнерськi програми з рiелторами. Тiльки вибудувана спiвпраця всiх учасникiв ринку зможе дати максимальний результат для покупця”, – зазначила Тарасенко.