Законопроєкти від НКЦПФР і Мінцифри не визнають криптовалюти платіжним засобом і не несуть загрози традиційній економіці. Про це заявив заступник міністра цифрової трансформації з питань розвитку IT Олександр Борняков.
Попри наявні в законопроєктах відмінності, обидва регулятори наділяють функцією засобу платежу тільки окремий вид віртуальних активів — токени електронних грошей. Вони визначені як різновид віртуальних активів, прив’язаних виключно до вартості гривні.
Саме токени електронних грошей є законним засобом розрахунків за товари та послуги на всій території України. Емітентами таких можуть бути виключно банки та небанківські фінансові установи, які є резидентами України.
Питання регулювання емісії та обігу токенів електронних грошей в обох документах закріплено за Нацбанком, і їх має бути розроблено окремо.
«Правовий режим номінованих у гривні токенів електронних грошей відповідатиме тому, що застосовується до звичайних електронних грошей, які вже використовувалися в державі без впливу на макроекономічну стабільність. Впевнений, що колеги з НБУ не допустять упровадження будь-яких занадто ризикових моделей», — зазначив Борняков.
За його словами, повністю забезпечені готівкою або безготівковими гривнями токени не впливатимуть на загальний обсяг грошової маси.
«Усі інші віртуальні активи використовуватимуться тільки у віртуальному середовищі, без ризиків для реальної економіки», — додав Борняков.
Нагадаємо, набуття чинності затвердженого 2021 року закону «Про віртуальні активи» відкладено до ухвалення оподаткування операцій із цифровими активами. Крім того, сам текст нормативного акта було оновлено з урахуванням норм європейського регламенту MiCA.
Зі свого боку Мінцифри представило проєкт альтернативного закону.
Як платити податки з біткоїн-операцій? Розбір законопроєкту від Мінцифри України
Раніше нардеп Олексій Жмеренецький заявив, що робоча група планує підготувати якийсь усереднений варіант законодавчого регулювання, щоб досягти компромісу між пропозиціями НКЦПФР і Мінцифри.
Крім того, МВФ рекомендував НБУ і Нацкомісії до кінця червня 2024 року розробити оновлену версію законодавства про регулювання криптовалютного ринку в Україні.