Запуск 20 червня токена ZRO омнічейн-протоколу LayerZero спровокував зростання комісій в L2-мережі Arbitrum, що призвело до стрибка добового доходу блокчейна до рекордних $3,43 млн.
Джерело: Dune.
Виручка перевищила показник попереднього дня на 16 680%.
Середній розмір мережевих зборів в Arbitrum 20 червня підскочив до $0,89. На момент написання значення повернулося до звичайних позначок у районі $0,005.
Джерело: Dune.
LayerZero Foundation під час запуску ZRO запросили у користувачів, які відповідають критеріям розподілу, обов’язкові донати у розмірі $0,1 в USDC, USDT або ETH за клеймо кожного governance-токена через механізм Proof-of-Donation. Рішення, що викликало неоднозначну реакцію в спільноті, імовірно, призвело до різкого зростання комісій в Arbitrum.
Попередній стрибок зборів зафіксовано в мережі 15 грудня 2023 року. Тоді добовий дохід блокчейна зріс до $2,13 млн. Однак публікація даних в Ethereum обійшлася L2-мережі в $1,72 млн, що залишило чистий прибуток у розмірі ~$414 000.
20 червня витрати Arbitrum на послуги базового рівня ледь перевищили $140 000, що забезпечило рекордний «профіт» у сумі $3,29 млн.
Аірдроп чи токенсейл?
Під час роздачі токенів LayerZero, що стартувала 19 червня, серед 1,28 млн гаманців, які пройшли відбір, розподілено 85 млн ZRO або 8,5% із загальної емісії в 1 млрд ZRO.
Згідно з токеномікою проєкту, загалом на частку спільноти в кінцевому підсумку покладається 38,3%.
Introducing ZRO
25% unlock Day 1 – 8.5% at TGE. 11.0% for future Snapshots and RFPs. 5% to LayerZero Foundation. 0.5% to community members.
Claims open on June 20 at 11:00 am UTC.
?https://t.co/UCYPPoIe26 pic.twitter.com/tsdTR4xDC8
— LayerZero Foundation (@LayerZero_Fndn) June 20, 2024
За результатами першого етапу розподілу токенів, що стартував, на платформі передбачень Polymarket у користувачів виникла суперечка. Частина коментаторів вважає, що введення обов’язкових донатів означає проведення командою токенсейлу.
Таку думку висловив розробник Yearn.Finance під псевдонімом banteg, порівнявши розподіл ZRO з «прославленими ICO» — початковими пропозиціями монет.
mandatory donations sound more like a glorified ico.
and stop bulk funding protocol guild, it's been wildly successful at attracting funds, find other smaller initiatives to support.
— banteg (@bantg) June 20, 2024
Однак низка опонентів не погодилася з подібними висновками.
«Це аірдроп, оскільки тільки користувачі, які взаємодіяли з протоколом, могли запросити безкоштовні токени, але частина з них має бути пожертвувана на „благодійність“. Не команді, яка продає монети, а всім, хто хоче їх купити. Якщо це не аірдроп, то що?», — задався питанням один із користувачів.
Інший коментатор зазначив, що отримати ZRO з роздачі можна і без донатів, взявши на ці цілі флеш-позику.
«У цьому випадку ви просто прийдете і отримаєте безкоштовні гроші у формі ZRO, що по суті є аірдропом. Це не ICO, токенсейл або щось на кшталт цього, тому що ви можете негайно продати актив на суму, яка значно перевищує розмір пожертвування», — підкреслив він.
У заяві, що пояснює суть введення обов’язкових донатів, команда LayerZero сама запропонувала не застосовувати до розподілу ZRO термін «аірдроп», замінивши його поняттям «випуск токенів».
Розробники пояснили, що первісно ініційований у 2020 році DEX Uniswap варіант заохочення ранніх користувачів проєктів монетами не виконує своєї ролі — залучення довгострокового інтересу. На їхню думку, інструмент призвів до використання розподілів токенів спекулятивним капіталом для отримання швидкого прибутку.
Нагадаємо, з початку року до середини червня криптопроєкти роздали через аірдропи активи приблизно на ~$4 млрд.