Підприємства в Україні продовжують відчувати брак робочої сили, що тисне на зарплати в приватному секторі в бік збільшення. Спостерігається стійке збільшення кількості вакансій робітничих спеціальностей, йдеться у Макроекономічному та монетарному огляді НБУ, опублікованому 4 липня.
Команда Forbes відібрала 250 найбільш перспективних компаній. Хто потрапив у перелік NEXT 250? Дізнавайтесь у новому випуску Forbes Ukraine! Купуйте журнал вже зараз!
Деталі
- Збільшення зарплат разом із підвищенням соціальних виплат і низькою інфляцією сприяє подальшому зростанню реальних доходів населення, йдеться в огляді.
- У червні кількість нових вакансій на сайтах пошуку роботи практично не змінилася (зазвичай вони сезонно зростають, зокрема завдяки старту жнив), а за опитуваннями бізнесу послаблення економічної активності зумовило й зменшення кількості працівників порівняно з травнем.
- Водночас за окремими професіями – охорона, будівництво, робітничі спеціальності – спостерігається стійке збільшення кількості вакансій.
- Кількість резюме на сайтах роботи дещо зросла, що переважно відображало вплив сезонності, йдеться у матеріалах НБУ.
- Водночас міграція за кордон у травні-червні активізувалася: кількість мігрантів зросла до 6,6 млн осіб станом на 13 червня 2024 року, за даними ООН, що могло бути пов’язано з дефіцитом електроенергії, зазначив Нацбанк.
Контекст
Українці в середньому заробляють 18 900 грн, свідчать дані Держстату за перший квартал 2024 року. Це на 22,5% більше, ніж було в першому кварталі 2023-го.
За оцінками Forbes, зростання середньої зарплати у реальному вираженні (з поправкою на інфляцію) за перший квартал становило 18%, а в доларовому – 17% порівняно з аналогічним періодом минулого року.
Український бізнес під час війни відчуває дефіцит кадрів через міграцію та мобілізацію, посилення конкуренції за працівників і проблеми з продуктивністю праці. Вочевидь, це дало змогу Нацбанку поліпшити прогноз щодо безробіття у 2024 році з 16,2% до 14,2%.
Кадрові проблеми частіше відчували підприємства тих видів діяльності, де історично переважали чоловіки (у будівництві, транспорті, добувній промисловості). Підприємства цих видів частіше пов’язували брак працівників з мобілізацією та найвище оцінювали її негативний вплив на свою діяльність.