Інфляція в Росії прискорюється помітними темпами – найсильніше це помітно в продуктовій частині. Лише останнього тижня індекс цін на продовольчі товари становив 9,85%.
За офіційними даними Росстату, з 20 по 26 серпня в РФ низка продуктів, включно з вершковим маслом та соняшниковою олією, молоком, ковбасою, свининою і чорним хлібом, подорожчали для росіян на 0,5-1%. Дешевшають лише сезонні овочі та фрукти (-1,3%).
Крім того, з початку серпня вартість хліба та молока зросла ще на 1,2% та 1,3%. На кінець липня зростання цін на такі товари в річному вимірі встановило рекорд із січня та лютого – 11,2% та 10,7% відповідно.
Особливість продовольчої інфляції полягає в тому, що найсильніше вона б’є по малозабезпечених людях. Згідно з опитуваннями, частка населення, якому вистачає грошей на їжу, але не вистачає на купівлю одягу або взуття, в РФ багато років тримається на рівні близько 20-25%.
“Зростання цін на їжу набуває все більш лякливого характеру”, – коментують ситуацію російські економісти.
Вони відзначають, що ріст цін прискорюється на свинину, молочні продукти та олію. Крім того, чорний та білий хліб, борошно, вермішель дорожчають безперервно.
Але дорожчають не лише продукти: заборона експорту не захистила ціни на бензин від зростання – він продовжився і навіть випередив інфляцію. Крім того, підвищений характер має зростання цін на будматеріали, а з минулого тижня спостерігається і зростання індексів цін на автомобілі – і вітчизняні, і іномарки.
При цьому ознак уповільнення інфляції немає. Вона йде вище за верхню межу нового прогнозу Центробанку РФ – 7% за підсумками року.
Надалі в РФ можуть зрости ціни і на техніку. Це пов’язано з проблемами з обробкою платежів до Об’єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ), з якими зіткнулися російські компанії-імпортери. Через страх потрапити під вплив вторинних санкцій місцеві банки блокують транзакції за постачання електронних компонентів та споживчої електроніки з Китаю.