26 лютого 2024 року в Нігерії затримали віцепрезидента з глобальної розвідки і розслідувань Binance Тиграна Гамбаряна. Через півроку він, як і раніше, перебуває під вартою, а сім’я топменеджера стверджує, що його здоров’ю завдано серйозної шкоди.
За день до затримання керівник разом із директором біржі в Західній і Східній Африці Надімом Анджарваллою прибув до країни, щоб обговорити з владою поточні проблеми компанії.
Редакція ForkLog згадала, хто такий Тигран Гамбарян, і спробувала розібратися, чому його арешт стосується не тільки Binance.
Кар’єрний трек
Про ранню біографію Гамбаряна відомо небагато. Кар’єрний шлях у держсекторі він почав з позиції аудитора в CDTFA, де займався розслідуванням податкових порушень. Набагато більше інформації можна знайти за період служби в IRS.
Згідно зі сторінкою в LinkedIn, там Гамбарян працював з 2011 по 2021 рік. Особливий інтерес для нього представляли справи, пов’язані з криптовалютами.
«Він був новатором у розслідуванні речей, про які знали далеко не всі люди в країні […]. Я не думаю, що хтось мав більший вплив на подібні розслідування», — зазначив в інтерв’ю Wired колишній прокурор Вілл Френтцен.
Так, у статусі федерального агента Гамбарян розслідував дії двох ексспівробітників Управління по боротьбі з наркотиками — Шон Бріджес і Карл Форс працювали під прикриттям у рамках справи Silk Road. Згодом з’ясувалося, що вони самі причетні до злочинної схеми і сильно зловживали повноваженнями.
Результатом роботи слідчої групи, до якої входив Гамбарян, стали вироки екс-агентам: Форса ув’язнили на 6,5 років (вимагання, відмивання грошей і перешкоджання здійсненню правосуддя), Бріджесу дали майже шість років в’язниці за крадіжку біткоїнів у дилера даркнет-ринку і відмивання грошей, а пізніше додали нових звинувачень.
Наступна гучна справа за участю Гамбаряна була пов’язана з криптобіржами Mt.Gox і BTC-e. Під час розслідування з’ясувалося, що вкрадені з першої платформи біткоїни переміщалися на гаманці адміністратора BTC-e Олександра Винника, а потім — на сам майданчик.
Розслідування призвело до затримання Винника в Греції. У серпні 2022 року його екстрадували до США, а через два роки він визнав провину у змові з метою відмивання грошей через BTC-e.
«Тривале розслідування підтримано численними колишніми прокурорами та слідчими з кількох агентств, зокрема спеціальним агентом IRS-CI Джеймсом Гейдом і колишнім спеціальним агентом IRS-CI Тиграном Гамбаряном», — зазначили в травні 2024 року представники Мін’юсту США.
На той момент Гамбарян уже кілька місяців перебував у нігерійській в’язниці.
Як Нігерія стала пасткою
У вересні 2021 року криптовалютна біржа Binance оголосила, що найняла Тиграна Гамбаряна на посаду віцепрезидента з глобальної розвідки і розслідувань.
Через рік Binance стала першою в індустрії компанією, що приєдналася до некомерційної організації NCFTA, діяльність якої спрямована на виявлення і нейтралізацію загроз кіберзлочинності. Тоді топменеджер заявив, що успіх криптоіндустрії залежить від тісної співпраці представників галузі з правоохоронними органами та іншими державними установами.
Ймовірно, дотримуючись цього підходу, Гамбарян зрештою ухвалив рішення розібратися в проблемах біржі в Нігерії. Вони почалися ще в червні 2022 року — у коментарі ForkLog представники Binance зазначили, що після публікації регулятором правил, які вимагають від криптоплатформ отримання дозволів, компанія звернулася до місцевої SEC із запитом щодо процесу ліцензування, але не отримала відповіді.
У червні 2023 року Комісія наказала біржі припинити залучення нігерійських інвесторів, а через місяць назвала незаконною діяльність Binance у країні.
Згідно зі статтею WSJ, Гамбарян з’явився в Абуджі на початку січня 2024 року — через місяць після отримання біржею листа від голови Комітету з фінансових злочинів із проханням про явку на публічне розслідування. У складі делегації від компанії він зустрівся з місцевими чиновниками, які висловили занепокоєння порушенням AML-правил і ухиленням від податків.
Джерела видання назвали поїздку «лякаючою». За їхніми словами, один із чиновників припустив, що учасникам делегації загрожує затримання. Того самого дня нігерійський юрист, який працював із Binance, назвав вартість врегулювання проблем — понад $100 млн, заявили троє людей, знайомих із перебігом переговорів.
Співрозмовники WSJ уточнили, що після цього Гамбарян і його колеги перервали поїздку і покинули Нігерію. Однак через місяць віцепрезидент вирішив повернутися. Газета натякає, що це було його рішенням, а Binance нібито отримала запевнення від місцевих чиновників у безпеці топменеджера.
З віцепрезидента в арештанта
Негатив з боку нігерійського уряду посилювався. Влада наказала телекомунікаційним компаніям заблокувати доступ до деяких платформ, включно з Binance. А на початку березня з’ясувалося, що вони вважають біржу відповідальною за знецінення курсу NGN.
«На платформі Binance працюють люди, які фіксують обмінний курс [NGN], що швидко впливає на економіку Нігерії в той час, коли країна намагається стабілізувати її», — заявив тоді радник президента Нігерії Байо Онануга.
Ця інформація з’явилася після повідомлень ЗМІ про затримання 26 лютого неназваних топменеджерів компанії. В інтерв’ю BBC прес-секретар президента Закарі Міджиньява заявив, що співробітники біржі перебувають під слідством і «піддаються допиту в рамках розслідування, проведеного органами безпеки з питань регулювання валютного ринку».
Лише 12 березня WSJ написала, що йдеться про Гамбаряна і директора біржі в Західній і Східній Африці Надіма Анджарваллу. За даними видання, вони прибули в Абуджу 25 лютого на запрошення влади. Після першої зустрічі їх відвезли в готелі, сказали зібрати речі, конфіскували паспорти та перевезли в «готель», керований Агентством національної безпеки Нігерії.
Наприкінці березня стало відомо, що влада Нігерії звинувачує Анджарваллу, Гамбаряна і Binance Holdings Limited в ухиленні від сплати податків, веденні незареєстрованої підприємницької діяльності та відмиванні грошей.
22 березня Анджарвалла втік з-під варти, але правоохоронці вистежили його в Кенії та домовилися про екстрадицію. 8 квітня суд заарештував Гамбаряна, який не визнав своєї провини.
До інвалідного візка за півроку
У травні Reuters повідомило, що самопочуття Гамбаряна різко погіршилося, через що він не зміг з’явитися на чергове слухання. У поясненні адвокатів йдеться про малярію і необхідність комплексної медичної допомоги. Згідно з хронологією подій Binance, яка є в розпорядженні ForkLog, на засіданні суду 23 травня топменеджер знепритомнів.
Через місяць Гамбаряна відвідали члени Палати представників США Френч Хілл і Кріссі Хулахан. Вони заявили, що він страждає від малярії та двосторонньої пневмонії, але в доступі до якісного лікування йому відмовляють. Ці заяви поспішили спростувати представники місцевого уряду.
У серпні CEO Binance Річард Тенг заявив про стрімке погіршення стану Гамбаряна. Його дружина Юкі повідомила, що чоловік страждає від пневмонії та тонзиліту, а через загострення грижі міжхребцевого диска він не може ходити. При цьому влада відмовила йому в наданні інвалідного візка. На початку вересня Гамбарян з’явився на засіданні на милицях, а в якийсь момент, за словами сім’ї, розплакався від болю в залі суду.
“This is fvcked uppp”
Binance executive cries out in Nigerian court. pic.twitter.com/ZS0qNVpg86
— @????????????? (@OneJoblessBoy) September 2, 2024
Прокурори Комісії з економічних і фінансових злочинів наполягали, що топменеджер не був хворий і відмовився від лікування. В отриманій ForkLog від представників сім’ї Гамаряна заяві йдеться про те, що йому потрібна операція з видалення мигдаликів і що він змушений вживати препарати, що розріджують кров, для запобігання утворенню тромбів, оскільки через грижу «прикутий до ліжка».
«Правда в тому, що в’язниця місяцями приховувала його медичну карту, і навіть у тих часткових записах, які вони, нарешті, опублікували сьогодні [2 вересня], йдеться, що Тиграну потрібна операція. Вони не можуть продовжувати грати в такі ігри з життям мого чоловіка», — підкреслила Юкі Гамбарян у повідомленні, переданому в ForkLog.
У заяві від 13 вересня вона підкреслила, що в’язниця «відмовляється від медичного лікування, ймовірно, щоб уникнути підтвердження його стану», і закликала владу до дій:
«І я прошу уряд США офіційно визнати, що Тигран незаконно затриманий, і негайно вжити заходів проти уряду Нігерії, якщо вони не звільнять його».
Під час спроби редакції зв’язатися з МЗС Нігерії лист повернувся із зазначенням, що «поштова скринька одержувача переповнена».
Боротьба Binance
У квітні Binance звернулася до влади Нігерії з проханням не притягати до відповідальності її топменеджера, наголосивши, що він не має повноважень ухвалювати рішення в компанії. Звинувачення плафторма назвала «абсолютно безпідставними».
Представники біржі наголосили, що Гамбарян відповів на понад 600 інформаційних запитів від правоохоронних органів Нігерії або пов’язаних із місцевими розслідуваннями. Надані відомості допомогли розкрити «численні злочини», включно з відмиванням грошей і викраденням людей, а також призвели до блокування понад $400 000.
Раніше компанія оголосила про припинення надання послуг з нігерійською найрою. Невідомо, чи відреагувала платформа на вимогу влади передати дані всіх користувачів з Нігерії та історію їхніх транзакцій.
Однак цих кроків виявилося недостатньо — станом на 13 вересня Гамбарян, як і раніше, перебуває під арештом.
У коментарі ForkLog представники Binance підкреслили, що Нігерії «нема потреби утримувати Тиграна» для врегулювання будь-яких питань.
«Ми продовжуємо закликати уряд Нігерії дозволити Тиграну повернутися додому і продовжити наші обговорення. Наші нещодавні угоди з Бразилією та Індією демонструють, що історичні питання можна вирішувати через конструктивний діалог і дотримання правових стандартів. Це міжнародний стандарт ведення бізнесу», — заявили в компанії.
Реакція США
У червні з Гамбаряна і Анджарвалли зняли звинувачення в несплаті податків, проте вони продовжують проходити як обвинувачені у справі про відмивання грошей. Того ж місяця 108 колишніх федеральних прокурорів і агентів США написали листа держсекретареві Ентоні Блінкену з вимогою надати допомогу у звільненні топменеджера Binance.
До цього ситуацією зацікавилися члени Конгресу США, закликавши президента Джо Байдена втрутитися в розгляд криптобіржі з владою Нігерії. Зокрема, вони висловили побоювання за життя колишнього урядового чиновника і вказали, що місцева влада не надає йому належної медичної допомоги.
Це підтверджується словами Гілл і Хулахан, які після візиту до в’язниці звернулися до посольства США з проханням сприяти гуманітарному звільненню Гамбаряна з огляду на «жахливі умови тримання у в’язниці та стан його здоров’я».
За минулі півроку публічної заяви від Держдепу або Білого дому не пролунало, принаймні редакція не знайшла подібних пресреліз. Представники зовнішньополітичного відомства не відповіли на прохання ForkLog прокоментувати, які дії вживаються для вирішення ситуації.
Майже за тиждень після запиту в NYT вийшов матеріал, згідно з яким у травні держсекретар Ентоні Блінкен у розмові з нігерійським колегою порушив це питання. Інші дипломати, зокрема посол США в Нігерії, закликали до звільнення Гамбаряна в приватних бесідах із президентом країни, главами Мінфіну і Мінторгівлі, а також генпрокурором.
Чиновники, які спілкувалися з виданням, уточнили, що з червня Держдепартамент приватно закликав владу африканської країни звільнити представника Binance. Один зі співрозмовників додав, що уряд США «як і раніше, певною мірою вірить у судову систему Нігерії».
Журналісти нагадали, що ця країна тривалий час вважалася близьким союзником Вашингтона і другим за величиною торговим партнером США в Африці.
Однак окремі представники американського уряду продовжують вимагати більшої уваги до ситуації та вживати більш рішучих заходів. Так, у липні член Палати представників США Річ Маккормік закликав оголосити Гамбаряна заручником. 11 вересня його колега Гілл заявив про необхідність «чинити більш жорсткий тиск» на уряд Нігерії.
Tigran Gambaryan is not being held by Iran or Russia – he is being held by our supposed friend, Nigeria.
We need to press harder. The Nigerian government must understand that the continued wrongful detention of Tigran is putting our relationship in jeopardy.
Watch more ⬇️ pic.twitter.com/S8ylTzqbru
— French Hill (@RepFrenchHill) September 11, 2024
Де спільнота?
Протягом півроку, поки Гамбарян перебуває під арештом, криптовалютна спільнота практично не цікавилася проблемою. У X лунали окремі заклики звільнити топменеджера Binance, але широкого обговорення історія не набула.
З моніторингу X за останні кілька місяців, окрім ЗМІ та Тенга, кількома постами виділяється ветеран індустрії та відомий розробник біткоїна Джеймсон Лопп.
Tigran Gambaryan, former US federal agent and crypto crime investigator, has been detained by the Nigerian government for 6 months in inhumane conditions that are causing his health to fail. Free Tigran! pic.twitter.com/0fmfvewYDH
— Jameson Lopp (@lopp) August 26, 2024
Крім наслідків для самого Гамбаряна, відстороненість спільноти загрожує наслідками та для індустрії. Цей випадок може стати закономірністю, і щонайменше в Нігерії тенденція простежується.
Так, 11 вересня стало відомо, що EFCC через суд заморозила 22 банківські рахунки продавців USDT на криптобіржах Bybit, KuCoin та інших на загальну суму 548,6 млн NGN ($330 000).
На думку слідчих, трейдери винні в маніпуляціях зі штучним заниженням курсу нацвалюти, а платформи сприяли її девальвації. Серед претензій до бірж — знайоме у справі Binance недотримання правил боротьби з відмиванням грошей.
Висновок
Ситуація з арештом Тиграна Гамбаряна в Нігерії стала тривожним сигналом як для криптовалютної індустрії, так і для міжнародних компаній, що працюють у регіонах із нестабільними правовими умовами.
Ця історія потребує консолідації спільноти та активнішої участі держави, щоб прецедент не став нормою. Можливо, саме відсутність широкого тиску з боку індустрії та суспільства дає змогу Вашингтону вичікувати, щоб не псувати відносини з Нігерією. У результаті замість комплексної підтримки звучать лише окремі заклики до дій як з боку влади, так і спільноти.
Якщо ситуація не зміниться, Гамбарян буде змушений продовжувати боротьбу самотужки, покладаючись лише на допомогу сім’ї та адвокатів.