Прозорість і структура бізнесу Tether викликають побоювання і наводять на спогади про крах FTX. Про це йдеться в треді засновника Cyber Capital Джастіна Бонса.
2/17) The potential for collapse here is greater than Terra Luna!
Making it one of the biggest existential threats to crypto as a whole
As we have to trust they hold $118B in collateral without proof!
Even after the CFTC fined Tether for lying about their reserves in 2021… pic.twitter.com/KoJFbyjRj1
— Justin Bons (@Justin_Bons) September 14, 2024
«[Tether] — одна з найбільших екзистенціальних загроз для криптовалют загалом. Ми змушені довіряти їм, а вони тримають $118 млрд у забезпеченні без доказів! Навіть після того, як CFTC оштрафувала Tether за брехню про свої резерви 2021 року», — написав підприємець.
Бонс також зазначив, що емітент стейблкоїна ще не провів аудиту забезпечення.
«Однак „звіт аудитора“ або „звіт бухгалтера“ — зовсім не офіційний документ! Попри заяви, Tether ніколи не надавала свої передбачувані резерви для реальної необмеженої оцінки третьою стороною», — обурився експерт.
Купівля організацією 9,8% акцій латиноамериканського сільськогосподарського гіганта Adecoagro за $100 млн у вересні розкрила її структуру управління.
«До ради директорів Tether Holdings входять тільки дві людини: Джанкарло [Девасіні] і Людовікос [Ян Ван дер Венде]. Це означає, що у 2024 році резерви USDT все ще не розділені. Ці двоє мають абсолютний контроль!», — прокоментував Бонс.
У коментарі Cointelegraph співзасновник IDA Finance Шон Лі також висловив побоювання щодо відсутності транспарентності компанії:
«Tether структурована як бізнес, і її наполегливість у відмові від детальної прозорості, що забезпечує реальну довіру з боку спільноти та інституційних гравців, дійсно викликає занепокоєння».
Згідно з CoinGecko, частка USDT на ринку стейблкоїнів перевищила 75%, що посилює подібні побоювання. За два роки показник зріс на 20%.
Лі зазначив, що гіпотетичний колапс емітента може виникнути через його банківських партнерів.
«Можливість краху Tether пов’язана не стільки з рухом ринку, скільки з його структурним зв’язком з базовими активами та TradFi. В іншому випадку USDT постраждав би під час останнього спаду. Але замість цього виник депег USDC через залежність останнього від Silicon Valley Bank і Signature Bank», — пояснив фахівець.
У виданні нагадали про стійкість токена в умовах ринкової турбулентності. Це підтвердилося в період відв’язання UST від USD у травні 2022 року, коли протягом тижня Tether конвертував 10 млрд USDT у фіат (понад 12% пропозиції на той момент).
Це контрастує із ситуацією навколо Washington Mutual у 2008 році. Тоді установа припинила свою роботу після того, як за 10 днів вкладники вивели депозити на $16,7 млрд.
Найбільші банкрутства банків США. Джерело: Pew Research Center
Міжурядовий експерт із блокчейну Аннді Ліан не підтримав колег. Він не очікує, що Tether зіткнеться з проблемами. На його думку, великі централізовані структури можуть становити ризик для індустрії.
Нагадаємо, у вересні компанія відповіла на попереднє порівняння з FTX і Alameda Research від Групи із захисту прав споживачів Consumers’ Research. Емітент USDT наголосив на прихильності до захисту клієнтів і дотримання нормативних вимог.