НБУ наклав штраф у розмірі 90 мільйонів на NovaPay (дочірню компанію ТОВ «Нова Пошта», яка використовується для оплати посилок та грошових переказів) за порушення правил фінансового моніторингу. «Нова Пошта» підтвердила свій намір сплатити штраф і зазначила, що компанія відстежуватиме як обсяг відправлених посилок, так і суми, отримані українцями через NovaPay.
Згідно з повідомленням НБУ, штраф у розмірі 90 658 967 гривень стягнуто за невиконання положень, визначених у пункті 2 частини другої статті 8 Закону про запобігання відмиванню коштів/фінансуванню тероризму, зокрема щодо неналежної організації та здійснення первинного фінансового моніторингу.
«Нова Пошта» уточнила, що більшість зауважень регулятора стосувалися вдосконалення системи фінансового моніторингу клієнтів.
Які зміни будуть впроваджені зараз?
«Щоб уникнути подальших штрафів чи інших форм санкцій з боку регулятора, NovaPay вже ініціювала кілька модифікацій, включаючи моніторинг частоти та обсягу післяплатних платежів, отриманих фізичними особами. Компанія також посилює сфери, виділені регулятором», – заявила компанія.
Зокрема, якщо клієнт (не ФОП, а звичайна фізична особа) отримує значну кількість платежів за післяплатою (тобто використовує «Нову Пошту» для продажу товарів), його можуть вимагати уточнення джерела коштів (якщо це торгівля без реєстрації як ФОП, то послуги будуть обмежені).
«Якщо ви, як фізична особа, отримуєте значну кількість платежів за післяплатою, наш фінансовий партнер – NovaPay, зобов’язаний відповідно до положень Закону України №361-IX обмежити надання своїх фінансових послуг до надання роз’яснень щодо походження коштів. Якщо ви плануєте або розпочинаєте бізнес, рекомендуємо зареєструватися як фізична особа-підприємець або обрати іншу правову форму ведення бізнесу. Ми готові швидко та зручно укласти договори на послуги доставки та переказу коштів, щоб спростити вашу роботу», – зазначили в компанії.
Адвокат Богдан Янків поділився своїми думками з цього питання у своєму Telegram-каналі. Спочатку «Нова Пошта» оголосила у своїх соціальних мережах, що перевірятиме, якщо клієнт надсилає більше п’яти посилок на місяць на загальну суму 30 000 гривень або більше (що свідчить про отримання післяплатного платежу на цю суму щодо посилок); такі клієнти потім пройдуть додаткову перевірку. Пізніше «Нова Пошта» видалила це повідомлення, а адвокат пояснив, що NovaPay заборонено розголошувати пороги, які активують фінансовий моніторинг (саме тому інформацію щодо п’яти переказів та 30 000 гривень було відкликано).
«Як і будь-які інші суб’єкти фінансового моніторингу, включаючи банки, NovaPay не може сприяти ухиленню від фінансового моніторингу. NovaPay, як і інші, не може відновлювати ділові відносини на початку нового кварталу чи місяця без обґрунтування. Більше того, NovaPay зобов’язана відстежувати будь-які спроби фізичних осіб-підприємців обійти ліміти протягом кількох місяців, перевіряти доступ до рахунків третіх осіб та здійснювати аналогічну діяльність», – додав юрист.