У рамках третьої фази Програми відновлення України затверджено 131 проект на загальну суму 4,5 млрд грн.
Ці ініціативи будуть реалізовані в громадах у чотирьох ключових секторах:
– енергетична стійкість громад: 37 проектів на загальну суму 1,1 млрд грн,
– вдосконалення систем водопостачання та водовідведення: 68 проектів на суму 2 млрд грн,
– реконструкція закладів охорони здоров'я: 21 проект на 1,1 млрд грн,
– будівництво житла для внутрішньо переміщених осіб: 5 проектів на 0,3 млрд. грн.
Розгортання схвалених проектів має розпочатися найближчим часом. Загальний термін виконання становить 18 місяців, причому очікується, що проекти енергозбереження будуть завершені до опалювального сезону в жовтні.
«Ми просуваємось до фази реалізації конкретних рішень. За результатами третьої фази Програми відновлення України ми маємо 131 схвалений проект, який узгоджується як з національною політикою, так і з місцевими та регіональними стратегіями. Це свідчить про те, що громади не просто прагнуть прогресу, але й готові до систематичних зусиль для оновлення своєї інфраструктури. Для Мінрозвитку фокус залишається на сприянні реалізації місцевих бачень – ми Довіряємо громадам усі необхідні ресурси: фінансування, експертизу та цифрові інструменти. Особливо важливо, щоб схвалені проекти були виконані вчасно, щоб жителі могли швидко відчути переваги. Ми висловлюємо подяку нашим міжнародним партнерам, зокрема Європейському інвестиційному банку, і цього року ми зможемо оголосити новий вибір завдяки додатковому фінансуванню Колективна відповідальність, і громади є нашими життєво важливими партнерами у цій справі», – зазначив Олексій Кулеба, Віце-прем’єр-міністр з питань відновлення, Міністр розвитку громад та територій України.
Як повідомляє ProfiDOM.com.ua, відбір проектів проводила експертна робоча група при Мінрозвитку, до складу якої увійшли представники профільних міністерств, асоціацій місцевого самоврядування, громадських та антикорупційних організацій. Ця методологія забезпечила як прозорість, так і високий рівень експертності в процесі прийняття рішень щодо фінансування.
Усі процедури – від подання заявки до моніторингу реалізації – керувалися через цифрову екосистему DREAM, яка полегшує ефективний нагляд за даними, відстежує прогрес реалізації, контролює використання коштів і забезпечує їх відповідний розподіл.
Під час оцінювання значний акцент було зроблено на складності та ефективності проектів, а також їх узгодженості зі стратегіями регіонального та місцевого розвитку. Громади брали участь у кожному етапі – від подачі заявок до участі в роботі експертної групи. Кожна громада мала можливість відстоювати важливість свого проекту для місцевих жителів.
Яскравими прикладами схвалених ініціатив у сфері енергетичної сталості є капітальний ремонт системи теплопостачання в Запоріжжі з установкою газопоршневих когенераційних установок, реконструкція котельні в Миколаєві та модернізація системи електропостачання чотирьох котелень у Житомирі з встановленням модульних когенераційних установок.
Серед обраних проектів модернізації водопостачання та водовідведення – значний ремонт водонапірної башти в селі Шевченкове, реконструкція очисних споруд у місті Дергачі, реконструкція водопровідної мережі у Миколаєві, розвиток системи водопостачання у Підгородному та реконструкція каналізаційного колектору у Херсонській області.
У сфері охорони здоров’я затверджені проекти – це реконструкція хірургічного корпусу лікарні в Конотопі, капітальний ремонт Криворізької міської лікарні №7, реконструкція лікарні в селі Великоолександрівка. Для внутрішньо переміщених осіб будуть запущені ініціативи з реконструкції гуртожитків у м. Дніпро, м. Софіївка та с. Томашівка Черкаської області.
Загалом під час третього етапу Програми «Відродження України» було подано 453 проектні заявки від 235 громад на загальну суму 19,27 млрд грн. Уряд уже вирішив мобілізувати додаткові 100 мільйонів євро для розширення ініціативи. Цього року очікується новий вибір.