Денис Шмигаль
Україна досягла принципових домовленостей з Комітетом власників єврооблігацій України, що важливо в процесі реструктуризації зовнішнього боргу — це зекономить понад 30 млрд дол.
Головні тези:
- Реструктуризація дозволить Україні зменшити витрати на погашення боргу до 2033 року, забезпечуючи фінансування потреб оборони та соціального захисту.
- Домовленості про реструктуризацію уникнуть дефолту та допоможуть країні виконати зобов’язання перед міжнародними кредиторами.
- Більшість кредиторів України вже призупинила виплати до 2027 року, що сприяє стабілізації фінансової ситуації країни.
- Після реструктуризації глава уряду має намір відновити виплати за держборгом вже у 2025 році, що свідчить про відновлення довіри іноземних кредиторів до України.
Що передбачає угода
Як повідомили премʼєр-міністр Денис Шмигаль і міністр фінансів Сергій Марченко, Україна зможе заощадити 11,4 мільярда дол на обслуговування зовнішнього державного боргу протягом наступних трьох років і ще 22,75 мільярда дол — до 2033 року.
За словами премʼєра та міністра, це дозволить підтримати макрофінансову стабільність України і профінансувати потреби оборони, соціального захисту та відновлення.
Завдяки принциповій згоді зі Спеціальним комітетом кредиторів (він представляє інтереси власників єврооблігацій) про реструктуризацію Україна водночас виконує зобовʼязання у межах співпраці з Міжнародним валютним фондом і уникає дефолту.
Якби не угода, існувала б імовірність того, що Україна може оголосити дефолт після закінчення боргових канікул у серпні.
Що цьому передувало
У серпні 2022 року власники єврооблігацій погодились на дворічне відтермінування виплат і строків погашення за ними. Україна досягла такої домовленості щодо майже 75% від сукупної основної суми цінних паперів, що перебувають в обігу. Більшість кредиторів України призупинила зобовʼязання щодо виплати до 2027 року.
У жовтні 2023 року Reuters повідомив, що Україна обговорює з іноземними власниками облігацій плани реструктуризації боргу у розмірі 20 мільярдів дол і можливість залучення нового фінансування.
У травні 2024 року The Wall Street Journal написала, що іноземні кредитори України хочуть відновлення виплат за держборгом вже у 2025 році.
Источник: online.ua