Як глобальна девальвація долара США впливає на Україну? Коли Національний банк планує скоригувати прив'язку гривні від долара до євро? Чи будуть цифрові валюти введені до резервів НБУ? На ці питання заступник голови Національного банку Сергій Ніколайчук відповів під час «Бізнес-сніданку з Володимиром Федоріним» від Forbes Україна.
Україна стикається з власними викликами: дефіцитом торговельного балансу та значною присутністю державних банків у фінансовій системі. Сергій Ніколайчук розповів про те, як Національний банк працює над пошуком рішень цих проблем, на тому ж заході Forbes Ukraine.
Інтерв'ю було скорочено та відредаговано для ясності.
Щодо майбутнього домінування долара США як світової резервної валюти
Нещодавні події прискорюють падіння долара як домінуючої резервної валюти у світі. Ця тенденція почалася приблизно у 2015 році, проте наразі немає життєздатної альтернативи долару, який, ймовірно, залишатиметься основною резервною валютою протягом багатьох років.
Очікується, що Сполучені Штати збережуть свою позицію найбільшої економіки світу, а фінансові ринки, деноміновані в доларах, залишатимуться домінуючими.
Однак такі фактори, як значний дефіцит державного бюджету, підвищений державний борг, широке використання санкцій владою США та нещодавні виклики незалежності Федеральної резервної системи, підривають довіру до долара.
Хоча наразі на світовому ринку немає альтернатив, які могли б повалити долар, ми спостерігаємо зростання впливу євро та китайського юаня на регіональному рівні. Бразильський реал також може посилити свій вплив, поряд зі зростанням ролі криптовалют.
Чи можуть США послабити долар для вирішення бюджетної кризи?
Існує два можливі підходи. Перший передбачає серйозну фіскальну консолідацію , яка не відбулася останнім часом.
Як альтернатива, другий підхід полягає у значній девальвації валюти, що призводить до скорочення бюджетних витрат та девальвації боргу. Однак, як показує міжнародний досвід, це зазвичай не найефективніше рішення і часто трапляється під час криз.
Які кроки слід вжити? Зосередьтеся на внутрішніх факторах, що сприяють стабільності гривні, зокрема на підтримці інфляції близько 5% та посиленні ролі обмінного курсу як інструменту економічного коригування та амортизатора шоків.
З 2016 року до початку 2022 року ця стабільність досягалася завдяки плаваючому обмінному курсу. Зараз ми відновлюємо цей підхід.
Заступник Голови Національного банку України Сергій Ніколайчук. Фото Національного банку України
Про перехід України до євро замість долара та криптовалютних резервів
Долар служить нашою валютою для визначення обмінного курсу. Більшість показників, що використовуються НБУ, номіновані в доларах.
Однак наше майбутнє полягає в членстві в Європейському Союзі. Вступаючи, ми зобов'язуємося перейти на євро у більш віддаленому майбутньому. Після того, як ми будемо в ЄС, наші основні показники зовнішнього сектору будуть враховуватися в євро.
У певний момент нам доведеться перейти з долара на євро як валюту, що формує обмінний курс. Зараз ми вивчаємо це питання, зважуючи переваги та недоліки. Однак, найближчим часом це питання не є нагальним.
Чи готова Україна відмовитися від гривні на користь євро?
Цей перехід буде дуже тривалим процесом. Через 10–15 років ми оцінимо, наскільки ми готові та наскільки необхідним буде цей перехід.
Численні країни ЄС досі вважають вигідним зберегти власні валюти та досить твердо дотримуються цієї позиції. Хоча після вступу до ЄС вони погоджуються перейти на євро у певні терміни.
Ми не розглядаємо можливість включення криптовалют до національних резервів протягом наступних п'яти років, дотримуючись консервативного підходу в цьому аспекті.
Чи відбувається збій монетарної трансмісії щодо банківських ставок?
Дійсно, ставки за державними облігаціями відреагували на підвищення облікової ставки активніше порівняно зі ставками за банківськими депозитами. Однак ставки за строковими депозитами в гривні також продемонстрували чутливість: на кінець минулого року вони становили 12,3%, а зараз становлять майже 13%.
Трансмісійна динаміка відповідає нашим очікуванням. Це, частково, підвищує привабливість гривневих активів. З початку року строкові депозити населення в гривні зросли на 7%, що є досить позитивним показником.
Щодо участі держави в банківському секторі
Зрозуміло, що значна присутність державних банків негативно впливає на конкуренцію в усьому секторі. Як наслідок, це перешкоджає монетарній трансмісії.