В Україні будівництво соціального житла практично відсутнє. Це значною мірою пов'язано з відсутністю нової законодавчої бази та життєздатної фінансової моделі. Чи можливо перейти від ідеалу безкоштовного житла до функціональної економічної моделі? Основні моменти дискусії Forbes Development.
Триваючі обстріли в Україні загострюють кризу соціального житла. Чи існують потенційні рішення для вирішення цієї житлової дилеми?
Рішення були розглянуті під час дискусії під назвою «Forbes Development: фундамент успіху». Серед спікерів були заступник голови Ощадбанку Антон Тютюн, мер Маріуполя Вадим Бойченко, народний депутат України та голова Комісії із захисту прав внутрішньо переміщених осіб та інших жертв російської агресії Павло Фролов, співзасновниця та координаторка програм житлово-комунального господарства Громадянської мережі «Опора» Тетяна Бойко та експерт із соціального житла EIB Advisory/Jaspers Ukraine Дмитро Левицький.
«Forbes Україна» виділив ключові моменти дискусії.
Розмову було скорочено та переглянуто для ясності.
Співзасновниця та координаторка житлово-комунальних програм громадянської мережі «Опора» Тетяна Бойко. Фото Вадима Лазарука для Forbes Україна
Заступник голови правління Ощадбанку Антон Тютюн. Фото Вадима Лазарука для Forbes Україна.
Час відмовитися від моделі безкоштовного житла
За словами Фролова, в Україні наразі є лише близько тисячі одиниць соціального житла — квартир або приміщень, призначених для сімей з вразливих груп. Цієї кількості недостатньо, особливо враховуючи, що до 4 мільйонів людей у країні зазнали пошкоджень або руйнувань своїх будинків, а 4,6 мільйона були переміщені.
Згідно із законом , соціальне житло має надаватися безкоштовно тим, хто його найбільше потребує. Однак Бойко з Опори зазначає, що уряду бракує необхідного фінансування.
Щоб вирішити цю дилему, важливо відійти від моделі безкоштовного житла та перетворити її на схему оренди, оскільки це приверне увагу забудовників та фінансових установ. Вартість оренди має бути нижчою за ринкову, щоб забезпечити доступність, пояснює Левицький з EIB Advisory/JASPERS Ukraine.
Які масштаби втрат житла в Україні?
Згідно з прогнозами Світового банку станом на 31 грудня 2024 року, загальна вартість відновлення України після вторгнення Росії оцінюється в 524 мільярди доларів.
Найбільше постраждав житловий сектор, який потребує майже 84 мільярдів доларів, як зазначається у звіті Світового банку про оцінку збитків та потреб (RDNA4). За оцінками, понад 2,5 мільйона домогосподарств, що становить 13% від загального житлового фонду країни, постраждали від пошкоджень або руйнувань.
Читати далі Згорнути
Відсутність законодавства перешкоджає будівництву соціального житла
За словами Бойченка, для початку розвитку соціального житла в Україні вкрай необхідне оновлення житлової політики. Наразі на розгляді перебувають два законопроекти: один зосереджений на принципах