Відповідно до звіту NRI, опублікованого в четвер, з 2011 по 2023 рік багатство заможних і надзаможних верств населення Японії зросло більш ніж вдвічі і втричі відповідно, тоді як активи населення в цілому, яке становить близько 80% японських домогосподарств, зросли лише на 42,2%.
Цей розрив у багатстві, що збільшується, пов’язаний насамперед із різким зростанням цін на акції, яке, як правило, сприяє домогосподарствам із значним капіталом. У звіті також зазначено, що у 2023 році знецінення ієни, ймовірно, підвищило вартість іноземних інвестицій, якими володіють заможні японські родини.
З кінця 2011 року до кінця 2023 року еталонний індекс Topix Японії зріс більш ніж утричі, підтримавши однойменну економічну стратегію колишнього прем’єр-міністра Сіндзо Абе, яка розпочалася в 2012 році.
Реальна заробітна плата зростала лише протягом трьох із тринадцяти років до 2023 року. Навпаки, протягом 2023 року 3% найзаможніших домогосподарств Японії мали 26% загальних чистих активів домогосподарств країни.
NRI визначив «заможні» домогосподарства як ті, чиї чисті активи варіюються від 100 мільйонів до 500 мільйонів ієн, тоді як «надзаможні» домогосподарства класифікуються як ті, що мають активи, що перевищують 500 мільйонів ієн. У звіті також наголошується, що значна кількість домогосподарств несподівано розбагатіла за останні роки.
Їхньому фінансовому зростанню сприяли такі програми, як плани володіння акціями для працівників та ініціатива уряду щодо звільнення від податків інвестицій, яка розпочалася в 2014 році. Крім того, у звіті згадується, що різні економічні показники вказують на продовження розширення з 2023 року, що вказує на подальші наслідки для чистого капіталу заможних верств населення.
Джерело: Bloomberg