Європейська комісія розробляє стратегію репатріації українських біженців до України після припинення бойових дій. Наразі приблизно 4,3 мільйона українців проживають у країнах ЄС, більшість з яких знаходяться в Польщі, Німеччині та Чеській Республіці, повідомляє Politico з посиланням на джерела.
Деталі
- Європейська Комісія прагне створити систему для поступового та обережного повернення, щоб запобігти різкому сплеску мігрантів, який може створити проблеми як для України, так і для держав-членів ЄС.
- Брюссель виступає за створення країнами ЄС «центрів єдності» — інформаційних центрів, призначених для надання рекомендацій та допомоги українцям, які мають намір повернутися.
- Ці центри допомагатимуть у працевлаштуванні в Україні або в країні перебування, пропонуватимуть мовні курси та організовуватимуть культурні заходи. Перші центри будуть відкриті в Німеччині та Іспанії.
- Очікується, що тимчасовий захист, наданий українцям у ЄС, буде продовжено до березня 2027 року. Згодом країни ЄС повинні допомогти українцям у переході до іншого правового статусу.
- Винятки робляться для вразливих демографічних груп — хворих, вагітних жінок або батьків дітей, які навчаються в школах, — що дозволяє їм залишатися протягом тривалого часу або отримувати спеціальне забезпечення.
- «Україна найбільше потребує своїх громадян», – заявив комісар ЄС з питань міграції Магнус Бруннер.
Контекст
Влітку 2024 року Рада Європейського Союзу ухвалила рішення продовжити тимчасовий захист для українських біженців до 4 березня 2026 року. Станом на 28 лютого 2025 року понад 4,3 мільйона українців, які втекли з країни через повномасштабну війну, розв'язану Росією, отримали статус тимчасового захисту в Європейському Союзі, що на 100 000 осіб більше, ніж у попередньому році.
Тимчасова система захисту дозволяє українцям легально проживати в країнах-членах ЄС, що беруть участь у цій ініціативі, надаючи доступ до ринку праці, освіти, медичних послуг, соціального забезпечення та житла.