Європейський Союз розглядає можливість включення Росії до “сірого списку” країн з неадекватними заходами проти відмивання грошей, як повідомляє Financial Times з посиланням на інсайдерські джерела.
Деталі
- Згідно з даними Європейської комісії, значна кількість депутатів Європарламенту виступає за додавання Росії до списку, хоча остаточне рішення ще не прийнято. Маркус Фербер, німецький депутат Європарламенту та координатор з економічних питань Європейської народної партії, зазначив, що ініціатива щодо включення Росії має «значну підтримку».
- Включення до «сірого списку» ЄС негативно впливає на репутацію країни. Фінансові установи в інших країнах повинні запроваджувати додаткові перевірки під час взаємодії з підприємствами або громадянами цієї країни, що ускладнює транзакції та збільшує витрати на обробку.
- Очікувалося, що переглянутий список буде затверджено цього тижня; проте, як повідомило Financial Times, Європейська комісія відклала рішення до початку наступного тижня через «адміністративні або процедурні питання». Список вимагає підтримки більшості членів Європарламенту, які можуть лише схвалити або відхилити його в цілому, без права внесення поправок.
- Включення Росії, яка перебуває під санкціями ЄС через агресію проти України, може сприяти затвердженню списку, вважають представники різних фракцій Європейського парламенту.
- «Сірий список» ЄС зазвичай збігається зі списком Глобальної цільової групи з боротьби з відмиванням грошей (FATF), який був створений у 1989 році за дорученням G7 для боротьби з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму. За даними FT, попередня версія європейського списку була майже ідентичною списку FATF.
- У новому списку пропонується додати Алжир, Анголу, Кенію, Кот-д'Івуар, Лаос, Ліван, Монако, Намібію, Непал та Венесуелу, виключивши Барбадос, Гібралтар, Ямайку, Панаму, Сенегал, Уганду та ОАЕ.
Контекст
Росія є учасницею Групи розробки фінансових заходів боротьби з відшкодуванням шкоди (FATF) з 2003 року, але її членство було призупинено у 2023 році після повномасштабного вторгнення в Україну. Відтоді FATF постійно обговорює питання про потенційне включення Росії до «чорного або сірого списку», але щоразу ухиляється від цього кроку.