Європейська комісія разом з основними країнами ЄС виступає за зниження граничної ціни на російську нафту до 45 доларів за барель у рамках посилення санкцій проти Росії. Однак, як повідомляє Financial Times від 27 травня з посиланням на джерела, ця пропозиція ще не отримала одностайної підтримки.
Деталі
- Брюссель прагне запровадити жорсткіші заходи проти Росії, включаючи зниження граничної ціни на експорт сирої нафти з 60 до 45 доларів за барель, повідомляють джерела, знайомі з попередніми обговореннями 18-го пакету санкцій ЄС.
- Однак ця ініціатива ще не отримала підтримки всіх 27 країн-членів ЄС та їхніх колег з G7.
- Під час зустрічі міністрів фінансів країн G7 минулого тижня Канада запропонувала, щоб у спільній заяві було чітко висловлено намір посилити обмеження цін на нафту. ЄС разом із Францією, Німеччиною, Італією та Великою Британією підтримав цю пропозицію.
- Однак, за словами трьох джерел, причетних до обговорень, пропозицію було виключено із заяви за наполяганням міністра фінансів США Скотта Бессанта.
- У заключній заяві G7 було погоджено визнати, що країни «продовжуватимуть вивчати всі можливі заходи, включаючи максимізацію тиску, такого як посилення санкцій», якщо не буде встановлено припинення вогню.
- Крім того, зазначили чиновники, країни ЄС, такі як Угорщина та Греція, які раніше виступали проти обмеження цін на нафту, все ще оцінюють пропозицію.
Контекст
Обмеження цін на російську нафту – це санкційний механізм, запроваджений країнами G7, ЄС та Австралією. Його мета – зменшити доходи Росії від експорту нафти, які фінансують війну проти України, одночасно забезпечуючи стабільність на світовому енергетичному ринку.
Цінове обмеження на морські перевезення російської сирої нафти встановлено на рівні 60 доларів за барель з 5 грудня 2022 року. Окремі обмеження для нафтопродуктів встановлені з 5 лютого 2023 року. Цей захід є частиною ширшої санкційної стратегії, спрямованої на зменшення валютних надходжень Росії та обмеження її можливостей вести війну проти України.
Країни коаліції дозволяють своїм компаніям пропонувати транспортні, страхові, фінансові та брокерські послуги лише за умови, що російська нафта продається за ціною, що не перевищує встановленого ліміту. Відповідно, танкери, застраховані або профінансовані фірмами G7 або ЄС, можуть перевозити російську нафту лише за умови дотримання граничної ціни.
Міністр закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен пропонує знизити стелю ціни до 40 доларів за барель. У відповідь Україна закликає ЄС встановити максимальну ціну на російську нафту на рівні 30 доларів за барель.