Рада Європейського Союзу продовжила дію преференційної торговельної угоди з Україною щодо чорної металургії. Цей захід було вжито для підтримки української економіки на тлі масштабного конфлікту, спровокованого Росією. Ця інформація детально викладена в повідомленні на вебсайті Європейської Ради від 5 червня.
Деталі
- «Мета полягає в тому, щоб полегшити труднощі, з якими зіткнулися українські виробники та експортери внаслідок війни», – йдеться у повідомленні.
- Крім того, Європейська Комісія має повноваження тимчасово призупинити дію цього регламенту для певних товарів на термін до 12 місяців. Такий захід може бути вжито, якщо рівень імпорту з України зросте до рівня, що створює ризик заподіяння шкоди промисловості ЄС, яка виробляє аналогічні або конкуруючі товари.
- Постанова набуде чинності 6 червня та діятиме протягом трьох років.
Контекст
Європейський Союз запровадив для України преференційну торговельну угоду з 4 червня 2022 року, яку було поновлено у 2023 році. Однак у відповідь на протести фермерів Брюссель тимчасово обмежив імпорт певних категорій української сільськогосподарської продукції у 2023 році. Кілька країн, включаючи Польщу, Словаччину та Угорщину, запровадили односторонні обмеження на імпорт українського зерна.
13 травня 2024 року Рада ЄС схвалила резолюцію про продовження тимчасової угоди про лібералізацію торгівлі з Україною ще на один рік, продовживши її до 5 червня 2025 року. Одночасно було запроваджено механізм екстреного гальмування для чутливих сільськогосподарських товарів, який активується, якщо їхній імпорт у 2024 році перевищує середні обсяги, зафіксовані у другій половині 2021 року та протягом 2022–2023 років.
Нова угода про безмитну торгівлю, яка набула чинності 6 червня 2024 року, включає автоматичний захисний механізм для захисту внутрішніх ринків ЄС, зокрема для таких секторів, як яйця, птиця, цукор, овес, кукурудза, зернові та мед, від надмірного зростання імпорту в результаті скасування квот і тарифів.
У 2025 році Україна попередила, що припинення безмитної торгівлі з ЄС після 5 червня може суттєво зашкодити її економіці. Зниження експортних доходів може створити серйозну проблему на тлі невизначеності щодо військової допомоги з боку Сполучених Штатів.