Європейський Союз готується до впровадження заходів, спрямованих на заборону імпорту російського газу, включаючи СПГ, до кінця 2027 року, повідомляє Bloomberg, посилаючись на майбутні плани, які будуть оприлюднені у Страсбурзі 6 травня. Блок має намір розірвати свої зв'язки з Росією, яка раніше була його основним постачальником енергії.
Ключові факти
- Імпорт з Росії минулого року знизився приблизно до 19% від загального обсягу закупівель газу ЄС, порівняно з понад 40% до конфлікту. Для просування стратегії зменшення цієї залежності комісія у червні запропонує заборону на нові угоди та спотові контракти, яка має бути скасована до кінця 2025 року.
- Подібно до трубопровідного газу, більшість російського ЗПГ закуповується за довгостроковими контрактами з європейськими покупцями, які містять суворі пункти «бери або плати», і уникнути їх залишається складно. У планах, які будуть представлені у Страсбурзі, очікується, що Європейська Комісія запропонує заборону на імпорт російського газу як трубопроводами, так і у вигляді ЗПГ за довгостроковими контрактами. Ця заборона набуде чинності до кінця 2027 року.
- За даними джерел, знайомих із ситуацією, терміни залежать від здатності блоку забезпечити альтернативні постачання СПГ зі Сполучених Штатів, Катару, Канади та Африки. Обговорення закупівель у Сполучених Штатів відбуваються в рамках торговельних переговорів з адміністрацією Трампа.
- Очікується, що стратегія поступової відмови від вітчизняного газу матиме мінімальний вплив на ціни та енергетичну безпеку, враховуючи значні обсяги СПГ, які, як очікується, надійдуть на світовий ринок у найближчі роки, зазначають джерела. Плани можуть бути переглянуті до оголошення 6 квітня.
Контекст
Незважаючи на зусилля щодо скорочення закупівель після повномасштабного вторгнення Москви в Україну, ЄС важко відмовитися від недорогого імпорту російського газу на етапі, коли блок із 27 країн терміново намагається знизити витрати на енергоносії.
Найсуттєвішим викликом для Європи є зростання поставок російського зрідженого природного газу, які досягли безпрецедентного рівня після того, як “Газпром” різко скоротив поставки трубопроводами.