Цього тижня Європейський Союз планує запропонувати країнам G7 зниження граничної ціни на російську нафту з 60 до 50 доларів за барель, про що заявив європейський комісар з питань економіки Валдіс Домбровскіс 19 травня перед зустріччю міністрів фінансів G7 у Канаді, повідомляє Reuters.
Деталі
- Домбровскіс зазначив, що Європейська Комісія порушить це питання в рамках свого 18-го пакету санкцій. Хоча він не розкрив точну суму нової пропозиції, європейські чиновники, знайомі з обговореннями, зазначили, що ЄС підтримує зниження порогу до 50 доларів.
- «Дійсно, ми представимо цю пропозицію на зустрічі», – підтвердив журналістам Домбровскіс. Він висловив очікування «інтересу та діалогу з боку інших членів G7».
- ЄС сподівається, що ця нова пропозиція посилить санкційний тиск на Росію та отримає підтримку союзників G7.
Контекст
Обмеження цін на російську нафту було запроваджено у грудні 2022 року. Воно забороняє торгівлю російською нафтою, якщо ціна перевищує 60 доларів, а також забороняє судноплавним, страховим та перестрахувальним компаніям обслуговувати такі поставки, якщо ціна не відповідає ліміту. Мета цих заходів — зменшити доходи Росії, тим самим обмежуючи її можливості фінансувати війну в Україні, не призводячи до дефіциту на світовому ринку.
Незважаючи на санкції, Росія продовжує експортувати нафту вище цього порогу через так званий «тіньовий флот» – танкери, які не користуються західним страхуванням. Російська нафта Urals постійно продається за ціною вище 60 доларів.
Тим не менш, його ціна впала нижче цієї межі у квітні 2025 року через побоювання щодо потенційного уповільнення світової економіки та запровадження тарифів США. Ця ситуація створює можливість переглянути граничну ціну без ризику дестабілізації ринку.