Якщо Україна не зможе забезпечити членство в НАТО після конфлікту, має бути укладений пакт, який би передбачав, що Київ швидко приєднається до НАТО, якщо станеться друге російське вторгнення. Цю ідею підняв під час панельної дискусії на Мюнхенській конференції з безпеки 14 лютого сенатор-республіканець Ліндсі Грем. Цього тижня Дональд Трамп і його соратники відкинули можливість членства України в НАТО, посиливши занепокоєння щодо гарантій безпеки для Києва. Раніше Грем представив концепції щодо України, які пізніше схвалив Трамп, включаючи питання доступу до корисних копалин.
Підпишіться, щоб отримувати щоденну електронну розсилку з найновішим вмістом і головними новинами від Forbes Україна
Дякуємо за підписку Підписатися
Подробиці
- Кілька членів альянсу, не тільки Трамп, виключили членство України в НАТО, зазначив Грем. Крім того, вступ України до НАТО спровокував би російського диктатора Володимира Путіна.
- Тим не менш, Грем пропонує рішення. Він стверджує, що він взятий із книги Трампа «Мистецтво угоди».
- “Якщо ми не можемо досягти консенсусу, що вони повинні вступати в НАТО зараз, то чи можемо ми хоча б домовитися, що якщо буде ще одне вторгнення, то українці увійдуть до НАТО? Нехай Путін, якщо хоче, сприяє їхньому вступу в НАТО”, – заявив він.
- Грем вважає, що якби така угода існувала в 2014 році, повномасштабного вторгнення вдалося б запобігти. «Я вважаю, що потрібно донести Путіну, що якщо він знову зробить таку спробу, то українці швидко стануть членами НАТО».
- Щоб запобігти подальшій російській агресії, Грем стверджує, що Україна має бути добре озброєна. «Надайте їм не кілька, а значну кількість F-16», – підкреслив він.
- Ще одним стримуючим фактором Грехем вважає угоду між Україною та США щодо видобутку корисних копалин. Це призведе до того, що американські бізнес-інтереси створять присутність в Україні. «Якщо ми завершимо цю угоду про видобуток корисних копалин, з Путіним покінчено, оскільки Трамп буде підтримувати угоду», — упевнено заявив Грем, вважаючи, що війна завершиться таким чином, щоб запобігти подіям у майбутньому.
- Грем прагне дати зрозуміти Путіну, що якщо Росія знову вторгнеться, вона зіткнеться з потужною українською армією, членством України в НАТО, інтересами американського бізнесу в Україні та санкціями.
Компанії популярної категорії Дата 13 лютого «Абсурдна ситуація». Зеленський ввів санкції проти Порошенка, Жеваго, Коломойського та Боголюбова. Що загрожує їхньому бізнесу
Контекст
Грема визнають сенатором, близьким до Трампа. У книзі Боба Вудворда «Страх: Трамп у Білому домі» часто згадується, як Трамп міг зв’язуватися з Гремом пізно ввечері, щоб отримати пораду або запитати його думку під час гри в гольф.
Грем раніше пропонував ідеї, які резонували з Трампом. Наприкінці 2023-го — на початку 2024-го він був одним із перших на Заході, хто виступив за укладення пакту між Україною та США щодо використання українських корисних копалин. Через рік між Україною та США тривають дискусії щодо особливостей такої угоди.
Міністр оборони США Піт Хегсет і президент Дональд Трамп відмовилися від членства України в НАТО. Хегсет заявив, що Європа має надати Україні гарантії безпеки.
Президент Володимир Зеленський на Мюнхенській конференції зазначив, що США ніколи не бачили Україну в НАТО ні за Байдена, ні за Трампа. Він додав, що якщо Україна не в НАТО, вона повинна створити можливості, подібні до НАТО, у своїх власних кордонах – прагнучи мати 1,5-мільйонну армію в мирний час.