Президент США Дональд Трамп провів телефонну розмову з президентом Росії Володимиром Путіним. Після їхньої розмови лідер Кремля зазначив, що, як повідомляється, Росія готова співпрацювати над меморандумом, який включає припинення вогню. Трамп заявив, що між Києвом та Москвою відбудуться «переговори щодо припинення вогню та припинення війни».
Ключові факти
- Оновлено о 20:40. Трамп прокоментував свій діалог з Путіним на TruthSocial, назвавши його «дуже добрим». Він зазначив, що Росія та Україна незабаром розпочнуть «переговори щодо припинення вогню та припинення війни». Конкретику будь-яких майбутніх угод визначатимуть безпосередньо Москва та Київ, оскільки «лише вони володіють деталями переговорного процесу, які не відомі нікому іншому», – наголосив Трамп.
- «Переговори між Росією та Україною розпочнуться негайно. Я повідомив про це президента України Володимира Зеленського, президента Європейської комісії Урсулу фон дер Ляєн, президента Франції Еммануеля Макрона, прем'єр-міністра Італії Джорджію Малоні, канцлера Німеччини Фрідріха Мерца та президента Фінляндії Александра Стубба під час телефонної розмови, яка відбулася одразу після моєї розмови з президентом Путіним. Ватикан, від імені Папи Римського, висловив сильну зацікавленість у сприянні переговорам. Нехай процес розпочнеться!» – йдеться у зверненні Трампа.
- Він зазначив, що Росія прагне встановити широкі торговельні відносини зі Сполученими Штатами після завершення «цієї катастрофічної «кривавої різанини», і я підтримую цю ідею».
- Оновлено о 19:44. Путін і Трамп завершили телефонну розмову, яка тривала понад дві години. Путін охарактеризував розмову з Трампом як «дуже змістовну та корисну».
- Президент Росії стверджував, що Росія нібито виступає за «мирне вирішення української кризи», але «вкрай важливо розробити найефективніші стратегії для просування до миру».
- «Ми досягли домовленості з президентом США, що Росія запропонує та готова співпрацювати з українською стороною над меморандумом щодо потенційного майбутнього мирного договору, в якому викладено кілька позицій, таких як, наприклад, принципи врегулювання, умови можливого укладення мирної угоди тощо, включаючи можливе припинення вогню на певний термін, якщо будуть досягнуті відповідні домовленості», – заявив Путін.
- На його думку, пожвавлення переговорів у Стамбулі свідчить про те, що сторони «загалом на правильному шляху». Путін зазначив, що Москва та Київ повинні «знайти компроміси, які будуть прийнятні для всіх учасників».
Контекст
17 травня Трамп опублікував у соціальній мережі TruthSocial повідомлення про те, що 19 травня він проведе телефонну розмову з Путіним, а потім зателефонує президенту України Володимиру Зеленському. Трамп зазначив, що має на меті обговорити з Путіним «зупинку кровопролиття» та торгівлю. Після розмови він планує поговорити з президентом України Володимиром Зеленським, а пізніше до діалогу до Трампа та Зеленського приєднаються «різні члени НАТО».
Білий дім зазначив, що Трамп відкритий для можливості особистої зустрічі з Путіним, але воліє почекати на результати їхньої розмови. Речниця Керолайн Лівітт повідомила сьогодні журналістам, що Трамп «втомився та розчарований обома сторонами», додавши, що його метою є «бачити припинення вогню та припинення» конфлікту.
Телефонна розмова відбулася після переговорів, проведених делегаціями України та Росії в Туреччині 16 травня. Це перша пряма взаємодія між двома країнами з 2022 року. На зустрічі сторони досягли домовленості про обмін полоненими за принципом «1000 на 1000» найближчими днями.
Трамп раніше заявляв, що не вірить у будь-який прогрес у мирних переговорах, доки він і Путін не проведуть пряму розмову. «Я не вірю, що щось станеться, подобається вам це чи ні, доки ми не зустрінемося з ним», – сказав Трамп журналістам 15 травня.
Перша офіційна телефонна розмова між президентами Російської Федерації та Сполучених Штатів з моменту відновлення посади Трампа 20 січня відбулася 12 лютого, коли Трамп і Путін домовилися розпочати переговори щодо припинення війни Росії з Україною.
18 березня, під час другої телефонної розмови, яка тривала понад півтори години, Путін і Трамп зійшлися на думці, що шлях до миру розпочнеться з припинення вогню щодо енергетики та інфраструктури, а також технічних обговорень щодо припинення вогню в Чорному морі. Трамп і Путін визнали, що поглиблені двосторонні відносини між Сполученими Штатами та Росією мають значний потенціал, включаючи суттєві економічні угоди та геополітичну стабільність після досягнення миру.
Україна та її союзники закликали Росію погодитися на 30-денне припинення вогню. Путін відхилив це прохання та натомість закликав до прямих переговорів між країнами в Туреччині, що Трамп заохочував Зеленського прийняти. Росія направила делегацію, яку Зеленський назвав «фікцією», а сам Путін не був присутній на переговорах. Україна також направила делегацію, що призвело до перших переговорів з 2022 року, результатом яких стала угода про обмін «1000 за 1000».
Перед цими переговорами Трамп спочатку визнав, що може сам поїхати до Туреччини, але зрештою зауважив, що не очікує, що Путін буде присутній на переговорах, якщо його там не буде.