Дія російських засобів радіоелектронної боротьби значно погіршила ефективність високоточної американської зброї на полі бою. Зокрема, українські військові змушені відмовлятись від боєприпасу Excalibur, точність якого впала до 5%, а вартість успішного удару зросла з $300 000 до $1,9 млн. Про це йдеться в матеріалах The Washington Post та The New York Times, у розпорядженні яких опинились конфіденційні звіти українських фахівців про проблеми у використанні зброї США.
У другій половині 2022-го та на початку 2023-го використання ЗСУ боєприпасу Excalibur було однією зі складових успішної контрбатарейної боротьби проти ворога.
Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.
Деталі
- У звіті проаналізовано використання майже 3000 боєприпасів Excalibur з грудня 2022-го по серпень 2023-го, йдеться в матеріалі NYT. У січні 2023-го частка підтверджених успішних ударів складала 55%, у липні – 7%, у серпні – 6%. Ціна успішного удару зросла з $300 000 до $1,9 млн.
- Excalibur є високоточним снарядом, який наводиться на ціль за GPS. Але глушіння супутникового сигналу росіянами оцінюється як причина падіння точності снарядів, пише WP.
- Технологія Excalibur в чинних версіях втратила свій потенціал, йдеться у звіті українських дослідників. Принцип «один постріл – одна ціль» не працюватиме щонайменше до тих пір, поки Пентагон і американські виробники зброї не розв’яжуть цю проблему.
- Всього США поставили Україні понад 7000 снарядів Excalibur, розповів WP на умовах анонімності представник пресслужби Пентагону. Вони добре показали себе на початку використання, але проблема з точністю змусила українських військових припинити їх застосовувати та повернутись до звичайних снарядів.
- Пів року тому США припинили постачання Excalibur після того, як українці повідомили про проблеми з точністю, за словами двох українських посадовців. Українське військове командування поділилося звітами з надією встановити прямий контакт з виробниками зброї. Але надмірно бюрократизований процес в США ускладнює процес вдосконалення зброї.
- Excalibur – не єдина високоточна американська зброя, яка страждає від РЕБ. З аналогічною проблемою стикнулась бомба GLSDB, яку запускають з HIMARS, за даними NYT. Українські війська припинили їхнє розгортання на полі бою, каже ексміністр оборони та керівник Центру оборонних стратегій Андрій Загороднюк.
- В інших випадках, наприклад, для керованих авіабомб JDAM, виробник надав виправлення, і Україна продовжує їх використовувати, зазначає WP.
Контекст
У листопаді 2023-го тоді чинний головком ЗСУ Валерій Залужний заявив, що українські сили успішно розбивали російську артилерію. Але ефективність Excalibur різко знизилась через удосконалення російської РЕБ.
Взимку 2024-го українські військові першими у світі почали отримувати бомби GLSDB для артилерійської ракетної системи HIMARS. Ще тоді військові фахівці попереджали Forbes Ukraine, що бомба може виявитись неефективною через російську РЕБ.