Вашингтон може отримати більшу віддачу від українсько-американського фонду, якщо збільшить свої інвестиції – або фінансово, або через військову підтримку. Спочатку внески як від України, так і від Сполучених Штатів будуть рівні у співвідношенні 50:50. Цю інформацію поділилося з Forbes Ukraine урядовим джерелом, яке брало участь у переговорах. Створення фонду може зайняти кілька місяців.
Ключові факти
- Очікується, що ратифікація документа відбудеться найближчими тижнями, про що заявила міністр економіки Юлія Свириденко під час онлайн-зустрічі з журналістами у четвер, 1 травня.
- «Після завершення ратифікації та затвердження додаткових технічних аспектів ми будемо готові створити фонд», – зазначила Свириденко. Вона очікує, що створення фонду може тривати кілька місяців.
- Угода вказує на те, що нова військова допомога Вашингтону може розглядатися як капітальний внесок до фонду. «Основний принцип полягає в тому, що ми починаємо з домовленості 50/50, щоб забезпечити рівні внески. Україна має можливість підтримувати цей баланс або дозволити США інвестувати більше, отримуючи таким чином переваги в розподілі майбутніх прибутків », – уточнило джерело в уряді.
- Прибуток та розподіл фонду будуть звільнені від оподаткування як в Україні, так і в США. Однак будь-які проекти, які отримають інвестиції, підлягатимуть стандартному оподаткуванню, уточнив заступник міністра економіки Олексій Соболєв під час обговорення з журналістами 1 травня.
- «Гарантії безпеки охоплюють не лише постачання ракетних систем та озброєння. Вони також стосуються американських підприємств, що працюють в Україні», – наголосив міністр Свириденко, відповідаючи на питання щодо гарантій безпеки в угоді.
- «Ми задоволені підписаною угодою та вважаємо, що вона сприятиме американським інвестиціям та обміну технологіями», – додала вона.
Контекст
Угоду про надра зі Сполученими Штатами підписали рано вранці 1 травня (за київським часом) міністр економіки Юлія Свириденко від імені України та міністр фінансів Скотт Бессент від імені Сполучених Штатів.
Згідно з положеннями документа: раніше надана допомога США не класифікується як «борг», управління фондом буде розподілено порівну, Україна зберігає суверенітет над своїми надрами та інфраструктурою, а також гарантується дотримання Конституції та цілей європейської інтеграції країни.
Тим не менш, Угоді бракує чітких гарантій безпеки, які неодноразово наголошували як важливі українські посадовці, а також чітких термінів припинення дії угоди.
Фонд буде доповнюватися та контролюватися Україною та Сполученими Штатами у співвідношенні 50/50. Україна вноситиме 50% доходів свого державного бюджету від продажу нових ліцензій та нових рентних платежів за видобуток корисних копалин. Сполучені Штати надаватимуть готівку або нову військову допомогу як свій внесок до фонду.
Проект закону про ратифікацію відповідної Угоди був розміщений на вебсайті Ради 1 травня. Згідно з документом-проектом, наразі документ розглядається комітетом.