Президент України Володимир Зеленський разом із європейськими лідерами, які відвідали Київ (президент Франції Еммануель Макрон, прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер, прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск та канцлер Німеччини Фрідріх Мерц), провів телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом після зустрічі «Коаліції рішучих». Про це повідомив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга.
Деталі
- Він назвав обговорення «продуктивним» і наголосив, що зусилля, спрямовані на досягнення миру, були пріоритетними. Шибіга наголосив, що Україна та її союзники готові до всеохоплюючого, безумовного припинення вогню на суші, в повітрі та на морі протягом щонайменше 30 днів, починаючи з понеділка, 12 травня.
- «Якщо Росія погодиться і за умови ефективного нагляду, стале припинення вогню разом із заходами зміцнення довіри може створити основу для мирних переговорів», – наголосив Сібіга.
Контекст
Сполучені Штати ведуть переговори з Росією та Україною щодо припинення конфлікту, але повного припинення вогню ще не встановлено. Україна погодилася не завдавати ударів по Чорному морю та російським енергетичним об'єктам протягом 30-денного перемир'я. Росія лише зобов'язалася утримуватися від нападів на українську енергетичну інфраструктуру та дотримуватися домовленостей щодо Чорного моря за умови скасування санкцій.
Дональд Трамп попередив про нові санкції проти Росії, якщо не буде досягнуто припинення вогню, проте жодних дій не було вжито. Останнім часом риторика США стала більш жорсткою. 9 травня Трамп виступив за 30-денне припинення вогню, попередивши: «Якщо його буде порушено, Сполучені Штати та їхні союзники запровадять суворіші санкції».
10 травня канцлер Німеччини Фрідріх Мерц заявив, що санкції проти Росії будуть посилені, якщо 30-денне припинення вогню буде відхилено. ЄС, Велика Британія та США готові посилити тиск, якщо Путін відмовиться брати участь у переговорах. «У такому разі санкції будуть значно посилені, а Україна отримає додаткову підтримку», – зазначив Мерц.