Під час виступу на Мюнхенській конференції з безпеки 15 лютого президент Володимир Зеленський закликав Європу створити єдині військові сили. Він також підкреслив важливість збільшення оборонних бюджетів.
Отримуйте щоденні оновлення з найновішим контентом і головними новинами від Forbes Україна
Дякуємо за підписку Підписатися
Ключові моменти
- “Нам потрібна своя армія, армія Європи . Я твердо вірю, що настав момент для формування збройних сил Європи. Це завдання не складніше, ніж протистояти агресії з боку Росії”, – зазначив він.
- Він зазначив, що ця ініціатива потребує не лише фінансування, а й бюджету та кадрів. Він пояснив, що Європа повинна визнати, що «необхідно захистити наші власні домівки».
- «Без українських військових європейська армія не зможе зупинити Російську Федерацію. Це правда», – наголосив він. «Але об’єднані війська мали б досвід і можливості протистояти РФ. Крім того, зброя, санкції, політичний тиск і єдність – це те, що ви можете зробити. Три роки війни вже заклали основу для об’єднаної європейської військової сили».
- Зеленський зазначив, що вкрай важливо створити єдині сили, щоб майбутнє Європи визначалося виключно європейцями та рішеннями, які приймаються всередині Європи.
- Тому Україна веде переговори з ЄС і США щодо збройних контингентів, які забезпечать мир не лише в Україні, а й у всій Європі. Ми також вивчаємо спільне виробництво зброї, інвестиційні фонди тощо. «У нас це вже працює. Минулого року завдяки зусиллям України та її партнерів було випущено 1,5 мільйона безпілотників», – зазначив він. Він вважає, що інші технології, такі як протиповітряна оборона та важка техніка, також повинні вироблятися в Європі, заявивши, що «ми повинні об’єднатися та співпрацювати».
- Він вказав на загрозу накопичення Росією нових сил . За даними розвідки, цього літа Російська Федерація має намір ввести війська в Білорусь під виглядом військових навчань. «Саме так вони збирали сили перед повномасштабним вторгненням в Україну», – нагадав Зеленський. Він додав, що Білорусь має спільні кордони з трьома країнами НАТО, фактично перетворюючи її на стартовий майданчик для російських військових операцій.
- За словами Зеленського, президент Росії Володимир Путін бажає переговори з США сам-на-сам. «Поспостерігайте, що намагається зробити Путін. Це його стратегія. Путін прагне до прямих переговорів з Америкою — як до війни, коли вони зустрілися в Швейцарії, здавалося, на порозі перекроювання світових кордонів».
- Президент України припустив, що згодом Путін буде прагнути, щоб президент США з'явився на Красній площі 9 травня “не як шановний лідер, а як просто бутафорія у виставі”.
- Зеленський назвав Путіна «найвпливовішим членом НАТО», оскільки його примхи можуть перешкоджати рішенням альянсу. «Я не буду знімати з порядку денного тему членства України в НАТО. Проте наразі найвпливовішим членом НАТО є Путін, оскільки його примхи можуть перешкоджати ухваленню рішень НАТО. І це при тому, що саме українська армія зупинила Росію», – зазначив він під час свого звернення.
Компанії популярної категорії Дата 13 лютого «Абсурдна ситуація». Зеленський ввів санкції проти Порошенка, Жеваго, Коломойського та Боголюбова. Які ризики це становить для їхнього бізнесу?
Контекст
З 14 по 16 лютого в Мюнхені проходить безпекова конференція, в якій беруть участь делегації з України та США. У розмові з журналістами 14 лютого президент Володимир Зеленський зазначив, що США і президент Дональд Трамп не готові обговорювати членство України в НАТО, розглядаючи це як ескалацію з росіянами. За його словами, без членства в НАТО Україні потрібна буде 1,5-мільйонна армія, оснащена зброєю НАТО. Водночас Зеленський зазначив, що наразі у США немає комплексного плану припинення конфлікту.
Віце-президент США Дж. Д. Венс під час зустрічі з українською делегацією в Мюнхені заявив, що США прагнуть досягти тривалого вирішення війни Росії проти України. У найближчі тижні та місяці діалог між Києвом і Вашингтоном продовжиться, підкреслив Венс.
Зеленський вважає, що президент Росії Володимир Путін має намір вести переговори не про завершення війни, а про те, щоб забезпечити угоду про припинення вогню, яка б послабила певні міжнародні санкції проти Росії та дозволила б її збройним силам перегрупувати.