
Литва інвестує €4 мільйони у енергетичну стійкість українських шкіл та лікарень
Під час Конференції з відновлення URC2026 у Гданську, Україна та Литва зробили вагомий крок у посиленні співпраці у сфері енергетичної безпеки. Перший віцепрем’єр-міністр України – міністр енергетики Денис Шмигаль та міністр енергетики Литви Жигімантас Вайчюнас підписали Спільну декларацію, яка окреслює ключові напрями майбутньої взаємодії.
Фінансова підтримка від Литви
Згідно з домовленостями, Литва надасть **€4 мільйони** для впровадження рішень з енергетичної незалежності в українських закладах соціальної інфраструктури. Основний фокус буде спрямований на:
- Встановлення сонячних панелей.
- Монтаж систем зберігання енергії.
Це обладнання буде розгорнуто, зокрема, в українських школах та лікарнях, що дозволить їм забезпечувати себе електроенергією навіть за умов критичних ситуацій.
Попередній досвід та подальші плани
Міністр Денис Шмигаль зазначив, що вже реалізований проєкт “Промінь надії”, в рамках якого литовське обладнання дозволило 6 українським медичним закладам отримати власну генерацію електроенергії, ще один заклад перебуває на етапі технічного проєктування. Шмигаль висловив подяку литовським партнерам за додаткову фінансову допомогу. Серед пріоритетних напрямів співпраці також залишається екстрена підтримка українського енергетичного сектору. Це включає постачання:
- Трансформаторів.
- Генераторів.
- Критично важливих запасних частин.
- Іншого обладнання, що відповідає нагальним потребам України.
Цікаво, що обладнання, демонтоване з литовських об’єктів, таких як Вільнюська ТЕЦ та Ігналінська АЕС, вже активно використовується в Україні для відновлення та ремонту енергетичної інфраструктури. Як повідомлялося раніше, у рамках програми “Промінь надії” з початку 2026 року 21 українська лікарня вже ввела в експлуатацію сонячні панелі сукупною потужністю понад 1,8 МВт, що свідчить про ефективність подібних ініціатив.
Источник: www.ukrinform.ua
