Фільми про війну в Україні. 10 кращих художніх стрічок – Forbes

Оборона Донецького аеропорту, катастрофа рейсу МН17, окупація Бучі. Ключові події російсько-української війни зображені в художніх стрічках, що отримали світове визнання і мільйонні бокс-офіси. Forbes зібрав 10 фільмів про велику війну, що були зняті за останнє десятиліття

Як створити продукт, який полюблять клієнти? Отримайте цінні поради від співвласника monobank™ – Олега Гороховського. Купуйте квиток на Форум підприємців, який відбудеться 27 червня.

«Кіборги» (2017)

Режисер: Ахтем Сеітаблаєв

Бюджет фільму: 48 млн грн

Трейлер фільму «Кіборги». Джерело: UFD Independent Films

Вересень 2014 року, Донецький аеропорт. Четвертий місяць поспіль українські військові відбивають атаки росіян. Фільм «Кіборги» розповідає про сімох добровольців, які приїхали на двотижневе бойове чергування до аеропорту.

Кожен із персонажів-військових має реальний прототип. Консультували творців стрічки ветеран, Герой України Кирило Недря та інші оборонці Донецього аеропорту, зазначало видання BBC.

Сценаристкою фільму стала драматургиня Наталка Ворожбит («Спіймати Кайдаша», «Погані дороги»). «Наталя Ворожбит написала сценарій на основі спогадів [бійців], – розповідав режисер стрічки Ахтем Сеітаблаєв в інтерв’ю «Громадському». – Вони його вичитували, коригували, робили зауваження, до яких ми прислухалися».

У 2017 році «Кіборги» за вісім тижнів прокату зібрали рекордну на той момент суму для національних фільмів – понад 22,2 млн грн. У кінотеатрах фільм побачили майже 305 000 глядачів.

«Іній» (2017)

Режисер: Шарунас Бартас

Бюджет фільму: 39,9 млн грн

Трейлер фільму «Іній». Джерело: InsightMedia Group

Воєнна драма «Іній» – копродукція Литви, Франції, України та Польщі. За сюжетом, молода литовська пара Рокас та Інга доставляють бус із гуманітарною допомогою в Україну та потрапляють на лінію фронту. «Українська дійсність очима європейців, що випадково стають свідками й учасниками української драми», – йдеться в описі стрічки.

Єдині професійні актори фільму – поляк Анджей Хіра і французька акторка Ванесса Параді, розповідали в інтерв’ю «Громадському» продюсерки картини Олена Єршова та Любов Кнорозок. Військові у кадрі реальні. Частину стрічки зняли безпосередньо на лінії фронту в районі Мар’їнки, зазначали продюсерки.

Прем’єра фільму відбулася на 70-му Каннському кінофестивалі. У 2017-му стрічку висунули на премію «Оскар» від Литви у номінації «Найкращий фільм іноземною мовою».

«Атлантида» (2019)

Режисер: Валентин Васянович

Бюджет фільму: 41,8 млн грн

Трейлер фільму «Атлантида». Джерело: Arthouse Traffic

Події фільму Валентина Васяновича розгортаються в 2025 році, після перемоги України у війні з Росією. За сюжетом, ветеран війни Сергій втрачає роботу на заводі. Він приєднується до волонтерів, які займаються пошуком і перепохованням тіл військових на Донбасі – українському, але більше не придатному для життя. Там Сергій знаходить кохання.

Картина отримала венеційського «Золотого лева» як найкращий фільм у програмі «Горизонти», другій за престижністю після основної, і була обрана представляти Україну на «Оскарі» в 2020-му. Права на фільм придбала стрімінгова платформа HBO Eastern Europe.

Головну роль у стрічці виконав Андрій Римарук, ветеран АТО і волонтер благодійного фонду «Повернись живим», для якого «Атлантида» стала першим досвідом зйомок, розповідав Римарук в інтерв’ю The Ukrainians. Також у фільмі зіграли парамедикиня Людмила Білека і доброволець Василь Антоняк.

«Погані дороги» (2020)

Режисерка: Наталка Ворожбит

Бюджет фільму: 11,6 млн грн

Трейлер фільму «Погані дороги». Джерело: Arthouse Traffic

Фільм «Погані дороги» – повнометражний дебют драматургині та сценаристки Наталки Ворожбит та екранізація її однойменної п’єси, написаної для лондонського театру Royal Court.

Фільм складається з п’яти новел про жителів Донбасу, чиє життя проходить по обидві сторони від лінії розмежування. Герої Ворожбит – школярки з прифронтового селища, журналістка, яка потрапила в полон до сепаратистів, коханка загиблого військового. Події фільму базуються на реальних історіях, які Ворожбит зібрала під час роботи над фільмом «Кіборги» в 2015 році, за інформацією УКФ.

Прем’єра стрічки відбулася в 2020 році на Венеційському кінофестивалі у програмі «Тиждень критики», де отримала другу за престижністю премію Verona Film Club Award. У 2021-му драму висунули на премію «Оскар» від України.

«Відблиск» (2021)

Режисер: Валентин Васянович

Бюджет фільму: 31,3 млн грн

Трейлер фільму «Відблиск». Джерело: ForeFilms

Головний герой фільму «Відблиск» – військовий хірург, який потрапляє у російський полон до в’язниці «Ізоляція» в Донецьку. Його рятує професія: агенти ФСБ, які катували полонених, мали радитися з лікарем.

Світова премʼєра фільму відбулася на Венеційському кінофестивалі в 2021 році. Це перший український фільм періоду незалежності, який потрапив до основного конкурсу фестивалю.

«У «Відблиску» показую, що мирне життя – крихка субстанція, яку легко зруйнувати та важко відновити», – каже режисер стрічки Валентин Васянович. Досвід полону у фільмі займає менш як половину хронометражу. Після звільнення головний герой повертається додому, де йому потрібно звикати до цивільного життя і будувати стосунки з донькою.

Творців стрічки консультував військовослужбовець Станіслав Асєєв, який два роки пробув у російському полоні в «Ізоляції». Головну роль у «Відблиску» виконав Роман Луцький («Сторожова застава»), також у фільмі знялася Ніка Мислицька – донька Васяновича.

«Снайпер. Білий ворон» (2021)

Режисер: Мар’ян Бушан

Бюджет фільму: 29,9 млн грн

Трейлер фільму «Снайпер. Білий ворон». Джерело: Film.ua Group

Головний герой стрічки – вчитель Микола Вороненко, який через війну на Донбасі у 2014-му став снайпером. Його прототип, Микола Воронін – пацифіст, що до 2014-го жив із дружиною в землянці в Горлівці та мріяв урятувати Землю від екологічної кризи. У 2014 році Воронін пішов у снайпери. Він один із «кіборгів», які захищали Донецький аеропорт, і донині служить у ЗСУ.

Показ фільму стартував 24 серпня 2022 року. Це був День Незалежності, протягом якого в Україні пролунали 189 повітряних тривог. Лише за перший вікенд фільм зібрав 1,4 млн грн, а загальний бокс-офіс сягає понад 5,2 млн грн.

В Україні фільм доступний на Netflix, за кордоном – на Amazon Prime Video та Apple TV. Рейтинг стрічки на IMDB – 6,4.

«Бачення метелика» (2022)

Режисер: Максим Наконечний

Трейлер фільму «Бачення метелика». Джерело: Arthouse Traffic

Премʼєра «Бачення метелика» відбулася на Каннському кінофестивалі. Фільм здобув статус найактуальнішого у Каннах за версією американського видання Deadline. Пізніше Одеський міжнародний кінофестиваль визнав стрічку найкращим українським повнометражним фільмом.

«Бачення метелика» – історія української аеророзвідниці Лілії з позивним Метелик, яку російські сепаратисти кілька місяців утримували в полоні. Після обміну жінка повернулася додому. У полоні вона завагітніла. Запитання «чи залишати дитину» спричиняє протистояння із родиною.

Виконавиця головної ролі Рита Бурковська отримала нагороду «Краща європейська актриса» за версією кінопремії Septimius Awards. До написання сценарію долучилася режисерка Ірина Цілик, а одну з ролей виконала режисерка і драматургиня Наталка Ворожбит.

«Клондайк» (2022)

Режисерка: Марина Ер Горбач

Бюджет фільму: 26 млн грн

Трейлер фільму «Клондайк». Джерело: Multiplex Cinema

«Клондайк» – четверта повнометражна стрічка режисерки Марини Ер Горбач, створена у копродукції України та Туреччини. Вона розповідає історію родини, яка живе на російсько-українському кордоні та опиняється в епіцентрі катастрофи – збиття російськими військовими пасажирського літака МН17.

Реліз соціальної драми відбувся 2022 року на найбільшому фестивалі незалежного кіно у США «Санденс». Стрічка отримала нагороду за найкращу режисуру. Згодом Український оскарівський комітет висунув «Клондайк» на премію «Оскар» у категорії «Найкращий міжнародний повнометражний фільм», однак фільм не переміг. На території України «Клондайк» доступний на Netflix.

«Лишайся онлайн» (2023)

Режисерка: Єва Стрельникова

Трейлер фільму «Лишайся онлайн». Джерело: Film.ua Group

«Лишайся онлайн» – драма Єви Стрельнікової про війну в Україні, знята у форматі скрінлайф. Зйомки у деокупованих містечках Київщини тривали протягом літа 2022 року.

За сюжетом, волонтерка з Києва Катя отримує ноутбук, який передали на потреби сил опору. Випадково вона виходить на зв’язок із Савою – сином попереднього власника. Його батьки зникли під час евакуації з Бучі на початку великої війни. Катя вирішує включитись у пошуки.

Над фільмом працювали продакшни AMO Pictures, Mamas Film Production і Обʼєднання українських продюсерів.

«Мирний-21» (2023)

Режисер: Ахтем Сеітаблаєв

Бюджет фільму: 31,2 млн грн

Трейлер фільму «Мирний-21». Джерело: «Планета кіно»

Сюжет заснованого на реальних подіях фільму описує історію луганського прикордонного загону в 2014 році. Російські спецслужби та сепаратисти намагалися схилити його бійців здати українські території. Незадовго до того Крим майже безкровно перейшов до рук Росії. Але прикордонники залишилися вірними присязі.

За основу образу головного героя взяли історію голови Держприкордонслужби Сергія Дейнека, який у червні 2014 року очолював Луганський прикордонний загін. Одним зі сценаристів фільму став полковник прикордонної служби Анатолій Коцюрба, якого запросили, щоб достовірно показати специфіку військової служби. Військову техніку для бойових сцен надали ЗСУ. На території України фільм доступний на Netflix.

Источник

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *