Економіст Андрій Ярмак: Українські ягідники не помітять нових мит США
Фото: pexels.com
Україна має родючі ґрунти та сприятливий клімат для вирощування овочів і фруктів преміум-класу, які можуть гідно задовольнити потреби не лише українців, а й споживачів у сусідніх країнах. Однак ситуація з українським експортом овочів і фруктів не така однозначна. Економіст з інвестиційного відділу Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO) Андрій Ярмак поділився з журналістом Коротко тим, які ягоди користуються популярністю в Європі та як галузь впорається зі зростанням мит США.
Успішний експорт малини, чорниці, яблук
Економіст Андрій Ярмак. Фото: avm-ua.org
– Основними товарами експорту з України до ЄС є заморожена малина та різні ягоди, свіжа чорниця, яблука. Ці предмети є значними і постійно експортуються щороку. Крім того, волоські горіхи є частиною експортного списку. З урахуванням продуктів переробки значну частку займають яблучний концентрат і томатна паста. Однак після російського вторгнення провідний виробник томатної пасти втратив два з трьох заводів, розташованих на півдні, – пояснює Андрій Ярмак.
Незважаючи на це, експорт замороженої малини продовжує процвітати та збільшуватися щорічно.
– У нас чудові умови для їх вирощування, багато господарств мають землю. Навіть маючи лише 10 соток, сім’я реально може заробити від 50 до 80 тис. грн за сезон без залучення додаткової робочої сили, – констатує Ярмак. – Лохина є відносно новою та високоцінною культурою, а витрати на оплату праці залишаються порівняно низькими. Відповідно, цей сектор стрімко розвивається. Попит на чорницю зростає як всередині країни, так і в світі, що не радує.
Ми не повністю використовуємо свій потенціал
«Я вважаю, що в плодоовочевому секторі країни ми використовуємо лише 1% потенціалу, оскільки на зернових чи олійних простіше заробляти. Фокус на овочі та фрукти буде з часом», – стверджує Андрій Ярмак.
Ризики, пов’язані з вирощуванням і зберіганням, за словами експерта, непорівнянні.
– Ризик вирощування овочів і фруктів приблизно в 30-50 разів більший, ніж зернових і олійних культур, і це виключно щодо втрати врожаю. Ще в 20 разів вищі ринкові ризики через волатильність цін на окремі товари. Якщо говорити про ризик повної втрати врожаю при зберіганні, то тут немає порівняння, – уточнює він.
Іншим фактором є слабкий внутрішній ринок, який приймає лише продукцію тієї якості, яка вважається непридатною для експорту.
– Тому, якщо ви виробник, який виростив придатну для місцевого ринку картоплю, то у випадках перевиробництва (коли врожайність перевищує потреби місцевого споживання) експорт стає неможливим, – додає Ярмак. – І навпаки, якщо ви вирощуєте експортну продукцію, то витрати вищі, а на внутрішньому ринку ви можете не заробити стільки, скільки ті, хто виробляє нижчу якість. Ви навіть можете працювати зі збитком.
Мінімальний вплив підвищення тарифів США
Нещодавно президент США Дональд Трамп оголосив про безпрецедентне підвищення мит майже для всіх країн світу. Для України ця ставка тепер буде встановлена на рівні 10%. Як це вплине на наш експорт до США?
«Коротше кажучи, (підвищення мит) матиме незначний ефект або помірно позитивний ефект, оскільки інші країни стикаються з ще вищими тарифами. Проте наша торгівля цією категорією товарів із США досить обмежена», – пояснює Андрій Ярмак.
Насправді ми майже не експортуємо до США овочів і фруктів, окрім яблучного концентрату. Всього іншого кількість мінімальна.
У відповідних новинах
За прогнозами аналітиків EastFruit, у 2024 році Україна займе перше місце у світі за чистим експортом замороженої малини. Вперше в історії Україна випередила Сербію та Польщу та стала лідером на світовому ринку експорту замороженої малини, у 2024 році очікується поставка 65 тисяч тонн.
Для довідки:
- Польща – лише 16 тис. тонн чистого експорту,
- Сербія – 63 тис. тонн.
Минулого року вперше було відправлено партії малини до Саудівської Аравії та Аргентини. Експерти прогнозують, що ця тенденція збережеться до 2025 року.
Источник: kp.ua