В Україні зростає мікрокредитна заборгованість: чисте зло швидкої допомоги

В Україні зростає мікрокредитна заборгованість: чиста злоба “швидкої допомоги”

Фото: pexels.com

Фінансовий ландшафт, який розвивається відповідно до потреб українських споживачів, перебуває в стані постійної зміни. Помітною тенденцією є зростання популярності мікропозик, які є швидкими позиками, які можна отримати дистанційно. Цей метод кредитування виявився настільки простим, що багато українців почали віддавати йому перевагу перед звичайними банківськими продуктами, часто не враховуючи наслідків. Водночас дані Opendatabot свідчать про те, що заборгованість за мікропозиками українців зросла в 1,7 рази, а середня сума позики минулого року становила 6217 грн.

Короткий огляд ризиків, пов’язаних з цими доступними позиками.

Необмежений доступ

Головною перевагою мікрокредитних організацій є спрощений процес подачі заявки на кредит. Щоб отримати гроші онлайн, потрібно:

  • мати смартфон з підключенням до Інтернету;
  • заповнити анкету;
  • підключити банківську картку;
  • підтвердити обліковий запис за документами, що посвідчують особу.

Ці кредитні служби працюють цілодобово в режимі он-лайн, дозволяючи отримати доступ до коштів навіть у свята або вночі.

Прихильники мікропозик стверджують, що легкість доступу має вирішальне значення в екстрених ситуаціях – на зразок «швидкої допомоги». Однак давайте будемо реалістами: насправді в більшості випадків немає жодної справжньої «надзвичайної ситуації». Основна перевага полягає в тому, що такі позики надаються особам, які зіткнуться з повною відмовою з боку традиційних банківських установ.

Реальність така, що при оформленні мікропозики фізичні особи не зобов’язані надавати довідку про доходи чи шукати поручителів. Потенційні «мікрокредитори» стверджують, що можуть видавати позики студентам без офіційного працевлаштування, пенсіонерам і особам із недолугою кредитною історією виключно «на основі аналізу наданих даних». По правді кажучи, весь «аналіз» часто зводиться до того, щоб переконатися, що є хтось, хто може покрити платежі боржника. Адже нерідкі випадки, коли самі боржники не мають наміру повертати гроші, і обидві сторони це добре знають.

– З 2020 по 2022 рік я пройшла суцільні муки, – ділиться киянка Оксана. – Мій брат накопичив мікрокредити, розтринькав гроші на ігрових автоматах, а я залишилася розраховуватися з боргами. Колектори почали дзвонити, коли борг з відсотками зріс майже до 80 тис. грн, хоча він позичив лише половину цієї суми. Я повернув гроші та надіслав листа з вимогою не давати більше кредитів моєму братові. Але через три місяці колектори повернулися – новий борг з новими відсотками. Знову позичив у тієї ж організації! До лютого 2022 року борг брата зріс до 110 тис. грн. Інкасатори безперервно телефонували, погрожували; сума продовжувала зростати. Я був на межі нервового зриву, але я відмовився платити, чітко заявивши, що не можу дозволити собі такі гроші, і попросив не позичати моєму братові.

Брат Оксани зараз служить на фронті. Дзвінки припинилися після погроз задіяти поліцію та ЦКК (залишається незрозумілим, що більше налякало колекторів), але борг залишається. Результат цієї ситуації залишається невизначеним.

Кількість кредитів, виданих з 2020 по 2024 рік. Ілюстрація: opendatabot.ua

Просто цифри

У 2024 році українці отримали 8,3 млн мікрокредитів на загальну суму майже 52 млрд грн, повідомляє Opendatabot з посиланням на дані Національного банку України. Це на 27% більше, ніж у 2023 році. Середня сума мікропозики зросла більш ніж на чверть: із середнього 4926 грн у 2023 році до 6217 грн торік.

У середньому мікрокредитні організації щомісяця видавали 693 тис. кредитів, причому найбільше накопичення боргу припало на ІІІ квартал: приблизно 729 тис. кредитів щомісяця. Ближче до кінця року запозичення зменшилися, і навіть відбулося поступове погашення накопичених боргів.

Тим не менш, загальний рівень боргу продовжував зростати. Лише за перші три квартали заборгованість по мікропозиках зросла вдвічі: з 9,3 млрд грн до 18,47 млрд грн. За підсумками року заборгованість скоротилася на 2,7 млрд грн, але загальну ситуацію це мало покращило: на початок цього року заборгованість українців перед МФО становила 15,77 млрд грн. Це в 1,7 раза, або на 6,47 млрд грн, більше порівняно з початком 2024 року.

Середня сума мікропозик у 2024 році значно зросла. Ілюстрація: opendatabot.ua

Вулиця з одностороннім рухом

Швидкість мікропозик і можливість отримати кошти без подання документів, пошуку поручителя або тривалого очікування значною мірою затьмарені непомірно високими відсотковими ставками, встановленими МФО, і значно нижчими сумами порівняно з тими, що пропонуються традиційними банками. Як правило, позичальник може отримати від мікрокредиторів максимум 25-40 тис. грн.

Діяльність мікрофінансових організацій регулюється

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *