Українські виробники сиру пережили один із найскладніших часів за останні роки, але зниження вартості сировини призвело до підвищення рентабельності їх виробництва. Деякі виробники навіть надають знижки до 25% на свої сири; однак роздрібні мережі значною мірою заперечують позитивний вплив цих рекламних акцій, не бажаючи жертвувати своїми прибутками.
Про це повідомляють аналітики INFAGRO. Вони відзначають, що якщо ціна на сире молоко восени знову зросте, виробники сиру матимуть «запобіжний буфер», який дозволить їм уникнути підвищення цін, а не зменшити обсяги продажів за допомогою акцій.
«Водночас торговельні мережі не бажають відмовлятися від рентабельності і часто застосовують націнку в районі 25%. Для такого дорогого товару це надмірно. У країнах ЄС торгові націнки значно нижчі», — зазначають експерти ринку.
Вони наводять приклад Угорщини, де уряд обмежив максимальну націнку на 30 продуктів харчування в супермаркетах на рівні 10%. Це включає 10 молочних продуктів, наприклад сир.
Крім того, завдяки зниженню цін на місцеві сири та зміцненню євро українським виробникам вдалося скоротити імпорт цього продукту, що дозволило поступово збільшити виробництво сиру. Однак показники за перший квартал 2025 року залишаються більш стриманими порівняно з минулим роком.
Яке майбутнє чекає ціни на сир?
Водночас Асоціація виробників молока натякає на можливість подальшого зниження цін на сири та інші молочні продукти. Аналітик організації Георгій Кухалейшвілі зазначив два фактори, які можуть призвести до такого результату.
«Спалахи ящуру в європейських країнах і припинення ЄС пільгового безмитного режиму для українських експортерів агропродукції створюють умови для подальшого падіння цін на сире молоко в Україні», — констатує він.
У цьому контексті за останній місяць знизилася середня закупівельна ціна на всі види сирого молока. зокрема:
екстра – до 16,35 грн/кг (-45 коп.);
вищої якості – до 16,15 грн/кг (-50 коп.);
першого сорту – до 15,65 грн/кг (-35 коп.).