За словами спеціаліста, вартість кавових зерен на міжнародному ринку зросла в 3,5 рази.
Підвищення світових цін на каву можна пояснити посухою в країнах-виробниках і зменшенням пропозиції на ринку. Про це свідчить цінова політика напою в українських роздрібних магазинах.
Економічний аналітик Олег Пендзин пояснив, що якщо у світі кавові зерна подорожчали в 3,5 рази, то в Україні чашка кави подорожчала незначно:
«Подорожчання кави в Україні корелює з ескалацією цін на світовій арені, сильними посухами в традиційних країнах-виробниках кави та різким падінням пропозиції кави на світовому ринку. Тому така ситуація цілком об’єктивна. Спостерігайте за динамікою на міжнародних ринках – ціни на каву нестримно ростуть».
За даними порталу Мінфіну, середні споживчі ціни на каву в Україні в березні зросли більш ніж на 5% порівняно з попереднім місяцем. Експерт зазначив, що через зростання цін на арабіку кав’ярні все частіше віддають перевагу більш доступній робусті, яка має більший вміст кофеїну, але позбавлена вишуканого смаку. На зростання цін в Україні також впливає загальна інфляція, витрати на електроенергію та зарплати працівників.
«Якщо глобальна посуха триватиме, то ціни на каву, ймовірно, продовжать рости. Ситуація в Україні відображає це – не вистачає опадів, через що ґрунт пересихає, що може вплинути на врожайність різних культур», – зазначив Пендзін.
Торговці та обсмажувачі кави по всьому світу звели до мінімуму свої придбання, оскільки сектор бореться зі значним сплеском цін, коли ф’ючерси на арабіку на біржі ICE зросли на 70%.
Ренан Чуейрі, генеральний директор еквадорської фірми Elcafe, зазначив, що вперше його компанія не змогла продати всю заплановану річну кількість до березня:
«Як правило, до цього моменту було б продано все, але нам вдалося продати лише менше 30% нашої продукції. Істотне підвищення цін напружує фінанси клієнтів, ускладнюючи для них придбання того, що їм потрібно».
Підкреслюється, що основною причиною різкого зростання цін є скорочення виробництва кави в ключових регіонах, зокрема в Бразилії. Це призвело до зменшення пропозиції кавових зерен. Однак до кінця року ціни на арабіку можуть впасти на 30% через очікуваний сприятливий урожай і зниження попиту. Поки ціни не спостерігатимуть значного зниження, великий сегмент кавової промисловості може зіткнутися зі значними втратами.