З 1 квітня мешканці окремих багатоповерхівок почнуть отримувати майже вдвічі збільшені тарифи за утримання прибудинкової території.
У Києві точиться серйозна комунальна суперечка. З 1 квітня частина мешканців багатоповерхівок зіткнуться з рахунками, що відображають майже удвічі збільшені витрати на утримання прибудинкової території, повідомляє “Страна.ua”.
«Раніше ми платили близько 7 гривень за квадратний метр, тепер буде 12-13 гривень. Тобто середня квартира буде коштувати приблизно 800 гривень замість колишніх 400 гривень», – зазначив голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко.
Він зазначив, що багато киян вже повідомлені про оновлені тарифи. Мешканців закликали відвідувати ЖЕКи для отримання договорів.
Крім того, видання зазначає, що у під'їздах деяких столичних багатоповерхівок розклеєні повідомлення про підвищення тарифів. Загалом ці зміни торкнуться близько 8 тисяч мешканців таких будинків.
Журналісти з’ясували, що мешканцям Голосіївського проспекту, 91 повідомили, що з 1 березня їхній тариф становитиме 12,92 гривні за квадратний метр загальної площі житла або нежитлової площі будинку. На вулиці Васильківській, 13 з 1 березня курс піднявся до 14 гривень за квадратний метр, а на вулиці Академіка Заболотного, 60 – до 13,69 грн.
Видання виявило, що різкий стрибок цін пов'язаний з останніми конкурсами на обслуговування багатоповерхівок у Києві. До повномасштабної війни такі конкурси були обов’язковими для будинків, мешканці яких не створили ТСЖ.
«Цікаво, що тендери виграли ті ж десять КП, які раніше обслуговували будинки. Але, згідно з тендерною документацією, тарифи на послуги зросли майже вдвічі — з 7 до 12-13 гривень за квадратний метр. Цей «новий» тариф зараз презентують мешканцям», — зауважив Попенко.
Голова Спілки споживачів комунальних послуг також зазначив, що залишається багато питань щодо самих конкурсів. Він підкреслив, що з відбору були виключені кілька приватних управлінських фірм, які пропонують нижчі ставки 9-9,5 грн за квадратний метр.
“Такі випадки зафіксовані зокрема в Дарницькому та Дніпровському районах столиці. Компанії подавали документи, але через кілька днів їх просто повертали, не даючи брати участь у відборі. Крім того, незрозуміло, як проводився конкурс без попереднього визначення прибудинкової території, а на кілька будинків відсутня технічна документація, оскільки вона втрачена. Ще у 2018-2019 роках На реставрацію документів міська влада мала намір виділити 200 мільйонів гривень, але цього не вийшло», – пояснив Попенко.
Він також повідомив, що мешканці раніше неодноразово скаржилися на ЖЕКи, які тепер взяли на себе роль «нових керівників». Найпоширеніші скарги стосувалися частоти вивезення сміття, обслуговування ліфтів, чистоти під’їздів і дворів.
Нардеп і екс-міністр ЖКГ Олексій Кучеренко повідомив у соцмережах, що вже звернувся з приводу цих конкурсів до Міністерства інфраструктури, Держпродспоживслужби та міськадміністрації. Він також запропонував організувати зустріч і створити робочу групу для вивчення ситуації з послугами з управління багатоповерховими будинками в Києві.
“У будинку 1995 року побудови, сталінської п'ятиповерхівки в Шевченківському районі, встановлено нову ставку 12,95 гривень за квадратний метр (раніше було 5,99). Ліфта немає, а в плані обслуговування за останні 15 років відбулася лише заміна електрокомунікацій у чотирьох під'їздах і вісім металопластикових вікон у двох під'їздах, ще в двох За наш рахунок прибирають під’їзди, а тепер від нас очікують більше ніж вдвічі більше, щоб висловити своє розчарування», – прокоментувала під постом нардепа жителька Шевченківського району Києва.
Попенко зазначив, що часто отримує такі скарги.
«Ми збираємо ці скарги і готуємось подавати колективний позов, будемо намагатися скасувати результати конкурсів», — зазначив голова Спілки споживачів комунальних послуг.
Попенко вважає найефективнішим рішенням для усунення «старих нових управителів» створення ОСББ.
«У цьому сценарії ОСББ визначатиме, як і за якими тарифами обслуговувати будинок. Однак для створення ОСББ потрібні загальні збори та отримання голосів 50% плюс 1% житлової площі, що є складним, враховуючи, що багато мешканців виїхали за кордон з початком війни — іноді навіть 40%», — уточнив він.