Активнiсть на ринку нерухомостi низька через воєннi ризики

Активнiсть на ринку нерухомостi низька через воєннi ризики

Зараз цiновi умови на ринку нерухомостi в Українi сприятливiшi, нiж до повномасштабного вторгнення, однак через воєннi ризики громадяни не готовi активно iнвестувати кошти в придбання житла. Такого висновку дiйшли фахiвцi Нацiонального банку пiд час пiдготовки грудневого звiту про фiнансову стабiльнiсть.

Про полiпшення цiнових умов на ринку нерухомостi свiдчать:
– по-перше, зниження до свого довгострокового середнього показника “цiна до оренди”, тож купiвля житла стає вигiднiшою порiвняно з його орендою;
– по-друге, iсторично мiнiмальнi значення показника “цiна до доходу” – в середньому придбання 70 кв. м житла в Києвi для родини коштуватиме еквiвалент її десятирiчного доходу.
Проте попит на купiвлю житла досi не вiдновився до рiвня до повномасштабного вторгнення, хоч i поволi пожвавлюється, повiдомляє Property Times.
Вартiсть квадратного метра на вторинному ринку в доларовому еквiвалентi в столицi та на заходi України переважно стала, а в iнших регiонах навiть знижується.
Умови на ринку визначає покупець: фактична цiна продажу квартир досi на чверть нижча за усередненi цiни оголошень.
Вартiсть житла на первинному ринку зростає, передусiм у захiдних регiонах, водночас спорудження нового житла триває досить повiльно з огляду на брак ресурсiв, зокрема робочої сили.
З огляду на повiльне поповнення пропозицiї внаслiдок нового будiвництва ризики нестачi нового якiсного житла в майбутньому зберiгаються.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, частка угод iз залученням iпотеки в другому пiврiччi 2024 р. скоротилася до 4% порiвняно iз 5% у першому, що спiвмiрно з показниками 2021 р. Майже половину всiх кредитiв банки видали на об’єкти в Києвi та Київськiй областi.
Зниження ролi iпотеки пояснюється сповiльненням нинi ключової для покупцiв нерухомостi програми “єОселя” через змiну її дизайну та обмеженiсть ресурсiв.
Через це значення програми для ринку нерухомостi найближчим часом навряд чи посилиться, тому для стимулювання ринку потрiбен розвиток масовiших продуктiв вiд банкiв, пiдсумували автори звiту.

Источник

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *