Цiни на первинну нерухомiсть наступного року зростуть

Цiни на первинну нерухомiсть наступного року зростуть

Ринок нерухомостi України, попри складнi обставини, залишається одним iз найбiльш обговорюваних напрямкiв для iнвесторiв i покупцiв.

Лiдери галузi подiлилися з Property Times своїми прогнозами на 2025 р., висловивши думки про можливе зростання цiн, iнвестицiйну привабливiсть та вплив вiйни на попит.
В 2024 р. значних коливань у цiни нерухомостi на первинному ринку не спостерiгалося. За даними аналiтикiв City One Development, житло комфорт- та економ-класу подешевшало на 5% та 6% вiдповiдно. Натомiсть, житло бiзнес- та премiум-класу подорожчало на 2% та 8%.
Аналiтики та представники девелоперських компанiй сходяться на думцi, що у 2025 р. цiни на первинному ринку нерухомостi будуть зростати.
Анна Лаєвська, комерцiйна директорка “Iнтергал-Буд”, зазначила: “У 2025 р. цiни в сегментi комфорт-класу можуть зрости на 10-15%, якщо ситуацiя в країнi залишатиметься стабiльною. Водночас у сегментi бiзнес- i премiум-класу попит залишається низьким, тому цiни майже не змiнюються. У разi погiршення вiйськової чи полiтичної ситуацiї зростання цiн може зупинитися”.
Олександр Насiковський, керуючий партнер компанiї DIM, прогнозує, що цiни новобудов можуть зрости на 15-20%: “За умови продовження активної фази вiйни у 2025 р. ринок житла суттєво не змiниться. Проте вже очевидно, що вартiсть новобудов зросте в середньому на 15-20%. Серед причин – змiни в оподаткуваннi, iнфляцiя, пiдвищення вартостi будiвельних матерiалiв. Маємо надiю, що попит буде поступово збiльшуватись, а держпрограми будуть його стимулювати”.
За словами Iрини Мiхальової, CMO Alliance Novobud, зростання цiн на первинну нерухомiсть у 2025 р. прогнозується в межах 5-10%, залежно вiд економiчної стабiльностi: “Прогноз цiн на первинну нерухомiсть в Українi на 2025 р. залежить вiд темпiв вiдновлення економiки, стабiльностi гривнi, попиту на житло, вартостi будiвельних матерiалiв та робiт тощо. Якщо макроекономiчна ситуацiя буде бiльш-менш стабiльною, або принаймнi не погiршуватиметься, ймовiрно, цiни зростатимуть у межах 5-10% через iнфляцiю та поступове вiдновлення будiвельної галузi”.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, попит на нерухомiсть у 2025 р. залежатиме вiд багатьох чинникiв: фiнансової стабiльностi населення, ситуацiї на фронтi, а також макроекономiчної обстановки.
Сусанна Караханян, керiвник департаменту продажiв Greenville Park, пояснює: “Можемо майже впевнено сказати, що цiни на первинному ринку зростуть протягом 2025 р. Це, як i ранiше, пояснюється об’єктивними причинами: вiйна, втрата деяких промислових виробництв, iнфляцiя, зростання цiн на логiстичнi та виробничi операцiї, будматерiали, дефiцит робочої сили тощо. Отже, зростання собiвартостi будiвництва призведе до закономiрного пiдвищення цiн. Сподiваємося, критичним воно не буде. Орiєнтовне коливання – в дiапазонi вiд 4% до 7%. На динамiку цiн напряму впливатиме попит. А динамiка попиту залежить не лише вiд фiнансової спроможностi населення, але й вiд iнших чинникiв – ситуацiя на фронтi, частота обстрiлiв мiст, погрози росiян використати мiжконтинентальну зброю, геополiтичний фактор пiсля змiни влади в США. Тут панує загальна невизначенiсть, тому важко робити прогнози.”
Iрина Мiхальова, CMO Alliance Novobud, зазначає: “Також пiдiйматимуть цiну попит з боку переселенцiв та дефiцит нового житла, адже старту нових проєктiв майже не було. Вторинна нерухомiсть натомiсть навряд чи подорожчає, позаяк “єОселя” тепер не допомагатиме їй через змiну правил. Водночас пропозицiя вторинного житла за останнiй рiк значно зросла через ухваленi рiшення власникiв, якi виїхали за кордон, не повертатися. Проте у разi зовнiшнiх/внутрiшнiх шокiв або нестабiльностi на фiнансових ринках можливе збереження поточних цiн”.
Попри всi ризики, Україна залишається привабливою для iнвесторiв, зокрема завдяки вiдносно низьким цiнам на житло в порiвняннi з європейськими країнами.
Рамiль Мехтiєв, СЕО ENSO, акцентує: “Український ринок нерухомостi навiть зараз демонструє вищу iнвестицiйну привабливiсть порiвняно з європейським, забезпечуючи прибутковiсть близько 7% рiчних. У Києвi квадратний метр коштує 1,6-2 тис. євро, тодi як у європейських столицях цiни сягають 5-7 тис. євро.”
Експерт також зауважив, що iнвесторам не варто чекати закiнчення вiйни, адже оптимальний момент для вкладень настане, коли почнуться позитивнi змiни в економiцi та на ринку.
Учасники ринку сходяться на думцi, що 2025 р. стане часом поступового вiдновлення. Проте ключовi змiни залежатимуть вiд стабiльностi ситуацiї в країнi.

Источник

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *