Комерцiйнi банки знизили ставки iпотечного кредитування – вперше з початку широкомасштабного вторгнення. В середньому ставка знизилася вiдразу на 3%.
Як розповiла перша заступниця голови правлiння “Глобус Банку” Олена Дмiтрiєва, вересневе зниження розмiру облiкової ставки НБУ до 20% спонукає комерцiйнi банки до розвитку та покращення умов широкого спектру кредитних i зокрема iпотечних програм, повiдомляє УНIАН.
“Зниження облiкової ставки стало поштовхом до активiзацiї кредитування, в першу чергу iпотеки, яка не може розвиватись в умовах високих вiдсоткових ставок”, – зазначила вона.
На її думку, перш за все очiкується пожвавлення iпотечного кредитування саме на первинному ринку, який з початку повномасштабної агресiї практично завмер.
За даними Дмiтрiєвої, за перше пiврiччя частка кредитiв на первинному ринку в банкiвськiй системi складає усього 1,1% вiд загальної кiлькостi виданих iпотечних кредитiв. Такi результати обумовленi не тiльки високими ставками, але й загальним зниженням попиту на первинному ринку. Тому покращення умов кредитування посприяє збiльшенню попиту на нерухомiсть, що будується.
Дмiтрiєва зазначила, що найбiльш вигiдна цiна фiксується в об’єктах на стадiї будiвництва – вартiсть таких квартир на 30-35% менша за житло пiсля введення будинку в експлуатацiю. Саме тому механiзм спiльних iпотечних програм банкiв та девелоперiв є вагомим джерелом збiльшення попиту: з одного боку, банк акредитує девелопера (тобто фактично пiдтверджує його спроможнiсть будувати та завершити об’єкт), а з iншого – потенцiйний покупець отримує кредит на оселю за бiльш доступною вартiстю.
“Крiм того, при отриманнi кредиту на первинному ринку покупець фiксує вартiсть нерухомостi в гривнi та убезпечує себе вiд будь-яких валютних коливань”, – пiдкреслила банкiр.
По iнформацiї ProfiDOM.com.ua, експертка прогнозує, що пiсля зниження iпотечних ставок кiлькiсть виданих банкiвських кредитiв на житло до кiнця поточного року може зрости на 20%, але бiльш активний розвиток iпотеки може припасти на першу половину 2024 р. На її думку, цьому сприятиме економiчний поступ країни, завдяки якому облiкова ставка буде надалi знижуватись.