Військовий бюджет Путіна під загрозою – Financial Times

Торгова війна Трампа значно підриває російську економіку та її здатність вести війну проти України.

1405_c72ae6c4ab275e66875025827611b4e1.jpg (32,15 Кб)

Зниження цін на нафту, викликане тарифним конфліктом президента США Дональда Трампа, почало виснажувати військове фінансування російського диктатора Путіна.

За даними Financial Times (FT), бюджет Кремля, який виділяє приблизно одну третину на нафту і газ, може бути на 2,5% нижчим, ніж очікувалося цього року, якщо ціни на сиру нафту збережуться на поточному рівні, що змусить Кремль збільшити запозичення, скоротити невійськові витрати або використати резерви, що залишилися.

Середня ціна сорту Urals, основного експортного сорту Росії, впала до найнижчої позначки за майже два роки. У четвер Urals торгувався приблизно за 50 доларів за барель, як повідомило ціноутворююче агентство Argus, тоді як російський уряд побудував свій бюджет на 2025 рік на основі прогнозу ціни на Urals у 69,70 доларів за барель.

«Зниження цін посилює навантаження на російську економіку, яка, за прогнозами, уповільниться цього року через витрати, пов’язані з війною», – зазначає видання.

Журналісти вказали, що Росія вже використала частину свого фонду соціального забезпечення для підтримки економіки після масштабного вторгнення Путіна в Україну, а ресурси, що залишилися, швидко скорочуються.

Росія визнала, що поточна ситуація з цінами на нафту негативно вплине на економіку країни. «Цей показник є для нас ключовим щодо надходжень до бюджету… Ситуація надзвичайно нестабільна і напружена», — заявив речник Кремля Дмитро Пєсков.

Видання підкреслило, що цей розвиток подій також ілюструє, як торгова війна Трампа опосередковано шкодить російській економіці, незважаючи на зусилля американського президента налагодити відносини з Кремлем.

Ельвіра Набіулліна, глава Центрального банку Росії, попередила, що «якщо торговельні війни триватимуть», вони призведуть до «зниження попиту на наш експорт енергоносіїв».

FT зазначає, що якщо ціни на нафту залишаться на нинішньому рівні, цього року Росія може втратити близько трильйона рублів, що відповідає 2,5% очікуваних доходів бюджету. Це призвело б до скорочення зростання ВВП на 0,5 процентного пункту.

Тим не менш, Яніс Клюге, фахівець з Росії в Німецькому інституті міжнародних відносин і питань безпеки, зазначив, що може знадобитися кілька місяців, щоб зниження цін на нафту вплинуло на доходи російського бюджету.

Видання зазначає, що російська економіка вже працює на повну потужність, і очікується сповільнення зростання державних витрат, пов'язаних з війною проти України. Офіційні прогнози прогнозують зростання на 1-2,5% у 2025 році, що є зниженням порівняно з приблизно 4% зростанням, яке спостерігалося в попередні два роки.

“Це зменшує ймовірність того, що держава зможе компенсувати зменшення нафтових доходів коштами з неенергетичних джерел”, – прогнозують журналісти.

Ліквідна частина російського фонду соціального забезпечення скоротилася на дві третини з 2020 року. Бенджамін Гільгенсток, керівник відділу макроекономічних досліджень і стратегії Інституту Київської школи економіки, заявив, що якщо її використовувати для подолання зростаючого дефіциту бюджету, її може не вистачити на тривалий період.

«Чи може режим вжити будь-яких заходів, окрім болісного скорочення невійськових витрат, це інше питання», — зауважив Гільгеншток.

Економісти вказали, що будь-які скорочення, ймовірно, будуть спрямовані на невійськові сектори бюджету.

Олег Кузьмін, головний економіст Renaissance Capital, припустив, що якщо ціни на нафту стабілізуються на дуже низькому рівні, Росії доведеться запровадити значні податки для компаній-експортерів, щоб повернути частину втрачених доходів.

Крім того, Москва може спробувати отримати більше боргу на міжнародних ринках, оскільки її державний борг наразі становить менше 30% ВВП, що вважається низьким за світовими стандартами. Однак для багатьох іноземних інвесторів російські облігації залишаються небезпечними.

За словами Гільгенштока, банки зосередилися на кредитуванні приватного сектора і не проявляли великого ентузіазму щодо фінансування дефіциту, який очікує серйозних обмежень для російської економіки, але не раптового колапсу.

Источник

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *