Австралійська фірма Cortical Labs випустила «перший у світі біологічний комп’ютер», відомий як CL1, який об’єднує клітини людського мозку з кремнієвою технологією для встановлення нейронних зв’язків.
2 березня компанія представила систему під назвою «синтетичний біологічний інтелект» ( SBI ). Ця система будує нейронні мережі з використанням людських клітин на кремнієвому чіпі, в результаті чого створюється «органічний комп’ютер, що постійно розвивається».
Це дозволяє користувачам «виконувати код безпосередньо на справжніх нейронах і вирішувати найскладніші сучасні виклики».
«CL1 — це піонерський біологічний комп’ютер, який дає змогу медичним і дослідницьким закладам досліджувати, як справжні нейрони обробляють інформацію, забезпечуючи етично вигідну альтернативу експериментам на тваринах і надаючи більш оперативні дані та розуміння», — йдеться на веб-сайті проекту.
За допомогою CL1 вчені можуть досліджувати мозок із «незрівнянною чіткістю» за допомогою біологічних обчислень, які відображають адаптивність і здатність до навчання нейронів у режимі реального часу, розкриваючи механізми захворювання та вплив речовин на пізнання.
Розробники стверджують, що SBI може швидко й адаптивно навчатися, що робить його більш просунутим, ніж кремнієві мікросхеми ШІ, які зараз використовуються для навчання існуючих великих мовних моделей.
CL1 міститься у просторому корпусі, обладнаному всіма основними системами життєзабезпечення, необхідними для клітин людського мозку. Джерело: New Atlas.
«На відміну від звичайного штучного інтелекту, наші нейронні системи потребують мінімум енергії та тренувальних даних для виконання складних завдань. Це не просто новий комп’ютер, а переосмислення обчислювальної технології», — йдеться на веб-сайті проекту.
Клієнти мають можливість придбати CL1 безпосередньо або орендувати час доступу віддалено через хмару; широка доступність очікується у другій половині 2025 року.
«Сьогодні знаменує собою кульмінацію ідеї, яка була рушійною силою Cortical Labs протягом майже шести років. Останнім часом ми досягли кількох помітних проривів […]», — зазначив д-р Хонг Вен Чонг, засновник і генеральний директор стартапу.
Керівник зазначив, що весь потенціал SBI стане очевидним, коли система почне використовуватися користувачами.
Варто зазначити, що в липні 2024 року вчені з Китаю розробили робота, оснащеного вирощеним у лабораторії штучним мозком, який можна навчити виконувати різні завдання.