Засновник Telegram Павло Дуров заявив в інтерв’ю американському журналісту Такеру Карлсону, що одноосібно володіє месенджером, а частину заощаджень зберігає в біткоїнах.
За словами Дурова, він спочатку відмовився від ідеї залучати венчурні гроші на розвиток Telegram, щоб зберегти незалежність – «цілі та місії компанії можуть іти врозріз із пріоритетами інвестфондів».
При цьому бізнесмен зізнався, що ніколи не замислювався про гроші в контексті Telegram, оскільки це не відповідає його стилю життя.
«У мене є кілька сотень мільйонів доларів на банківському рахунку, біткоїни, придбані 10 років тому, але я нічого не роблю з ними. Я не витрачаю їх на нерухомість, літаки або яхти», – повідомив Дуров.
Його головним пріоритетом є свобода, а придбання речей «дає прив’язку до фізичної локації». Крім того, він воліє фокусуватися на роботі та розвитку Telegram.
«Я хочу ухвалювати рішення, які вплинуть на спілкування мільярда людей, а не обирати колір сидінь у будинку», – зазначив бізнесмен.
Єдині сторонні кошти, які отримував месенджер, – доходи від випуску облігацій і запуску криптовалютного проєкту Telegram Open Network (TON). Про продаж частки в компанії ніколи не йшлося.
Дуров розповів, що також є єдиним проджект-менеджером Telegram. Команда розробників складається з 30 інженерів. Залучення нових співробітників відбувається за допомогою профільних змагань.
Свою ідею про найм меншої кількості фахівців для ефективної роботи компанії Дуров висловлював Джеку Дорсі, на той момент голові Twitter. Він відповів, що звільнення великої кількості співробітників могло б налякати власників акцій.
«Управління публічною компанією менш ефективне, ніж приватною, через підвищену бюрократію і необхідність звітувати перед великою кількістю людей. Звичайно, у лістингу на біржі є багато переваг – таких як доступ до стороннього капіталу», – пояснив Дуров.
За його словами, наразі Telegram не планує IPO, хоча така можливість не виключена в майбутньому. Зараз команда месенджера націлена протягом року досягти 1 млрд щомісячних користувачів.
Дуров називає зростання Telegram «органічним». Користувачі люблять продукт за функції, швидкість, безпеку і рекомендують його друзям, порівнюючи з іншими сервісами. Останні, за словами Дурова, все ще копіюють те, що Telegram реалізував років шість тому.
Бізнесмен також розповів про тиск на месенджер з боку урядів різних країн. Частина запитів, що надійшли, була легітимною – йшлося про групи, що пропагують насильство або терористичну діяльність. Інші переходили межу – зазіхали на свободу слова і таємницю листування. Останні Telegram ігнорує.
«Telegram не хоче бути політичним гравцем і розвивається як нейтральна та неупереджена платформа», – наголосив Дуров.
Він також визнав велику відповідальність за збереження даних користувачів:
«Ми не стали параноїками, але, гадаю, є сенс залишатися обережними: не бути занадто доступними, не подорожувати дивними місцями на кшталт великих геополітичних держав – Китаю, РФ або США».
Говорячи про можливий інтерес до його персони з боку АНБ, Дуров не виключив, що пристрої, які він використовує, були скомпрометовані.
«У мій телефон могло, наприклад, проникнути [шпигунське ПЗ] Pegasus, – уже не знаю, правда це чи ні, – але це єдиний можливий спосіб доступу до інформації про мене. У мене дуже обмежена довіра до розроблених у США платформ із погляду приватності», – розповів бізнесмен.
Насамкінець Дуров висловив надію на появу в майбутньому якогось пристрою для безпечного і конфіденційного зв’язку «за аналогією з холодними криптовалютними гаманцями».
Нагадаємо, 19 квітня на конференції Token2049 у Дубаї Дуров презентує «перший, реальний і цінний сценарій використання TON, який буде доступний усім 900 млн активних користувачів Telegram».