У криптоспільноті розгорівся чималий ажіотаж навколо нового, поки не затвердженого Ethereum-спільнотою стандарту ERC-404.
Хайп вибухнув на початку лютого з випуском монети PANDORA. Ціна експериментального токена подолала рівень $20 000, а потім досягла максимуму поблизу позначки $32 000. Але незабаром інтерес до проєкту вщух і монета впала до $13 000.
Однак всупереч скептикам і волатильності, співзвучний з найбільш впізнаваною помилкою сегмент упевнено розвивається – його ринкова капіталізація наближається до $200 млн. З’являються нові монети і навіть конкуруючі технології.
ForkLog розібрався в особливостях нового стандарту, оцінивши його перспективи та ризики.
- ERC-404 «творчо» об’єднує популярні стандарти ERC-20 і ERC-721 для «створення NFT з нативною фракціоналізацією і ліквідністю».
- PANDORA та іншим подібним токенам властива висока волатильність.
- Багато учасників спільноти вказують на ризики, властиві ERC-404 та іншим ще не обкатаним гібридним стандартам.
Що таке токени ERC-404?
ERC-404 – експериментальний стандарт криптотокенів, створений командою Pandora. Він містить у собі характеристики ERC-20 і ERC-721, стираючи межі між взаємозамінними токенами і NFT.
«Така гібридизація спрямована як на досягнення ліквідності, так і фракціонування, нативного для токена», – зазначили аналітики Datawallet.
ERC-20 – найпопулярніший стандарт криптоактивів на базі Ethereum, використовуваний для основних юзкейсів в екосистемі. Відмінною рисою ERC-721 є non-fungibility (невзаємозамінність).
A quick refresher on existing tokens:
– ERC20: fungible tokens, high supply, no token is unique.
– ERC721: non fungible tokens (aka NFT), normally low supply, each token has a unique id.
– ERC1155: semi fungible tokens, there can be multiple tokens with the same token id.— cygaar (@0xCygaar) February 8, 2024
«ERC-404 прагне інтегрувати ці функції в єдину структуру. Ця інтеграція відкриває нові можливості використання токенів і надає [активам] гнучкості, особливо в контексті DeFi і NFT», – пояснили експерти Datawallet.
Адвайзер проєкту Mocaverse під ніком cygaar простими словами розповів про особливості нового стандарту, вклавшись у кілька X-постів:
Let's say we have an ERC721 NFT contract called Fantastic Figs.
When you mint a Fig, your balance goes from 0 to 1. When you transfer your Fig to someone else, your balance goes to 0. You can't trade fractional parts of each NFT, it has to be whole tokens.
Very straightforward. pic.twitter.com/brgbWHsNVm
— cygaar (@0xCygaar) February 8, 2024
«Припустимо, у вас є NFT-контракт стандарту ERC-721 під назвою „Фантастичний інжир“. Коли ви випускаєте інжир, ваш баланс збільшується від 0 до 1. Коли ви передаєте інжир комусь іншому, ваш баланс стає нульовим. Ви не можете торгувати дробовими частинами кожного NFT, це мають бути цілі токени».
Now let's pretend our Figs are an ERC404 token.
The fig contract now has a base unit like an ERC20 token. For this example, let's assume a base unit of 100 (in reality it'll be something like 10^18).
Now if I mint a Fig NFT, my balance will be 100 instead of 1.
— cygaar (@0xCygaar) February 8, 2024
«Зараз давайте уявимо, що наш інжир – токен ERC-404. У контракту тепер є базова одиниця на кшталт токена ERC-20. У цьому прикладі припустимо, що базова одиниця дорівнює 100 (у реальності це буде щось на кшталт 10^18). Тепер, якщо я випускаю інжир-NFT, мій баланс буде 100 замість 1».
So far, not that different from before. But this is where it gets interesting.
You can actually trade fractions of your NFT around.
I can transfer 20 Fig NFT fractions to someone else. My balance will now be 80. However, because my balance is less than 100, I will lose the NFT. pic.twitter.com/t2p33XQqMc
— cygaar (@0xCygaar) February 8, 2024
«Поки що мало чим відрізняється від попереднього [способу]. Але тут стає цікаво. Ви дійсно можете торгувати частинами свого NFT. Я можу перевести 20 частин інжир-NFT комусь іншому. Мій баланс тепер буде 80. Але оскільки мій баланс менше 100, я втрачу NFT».
In order to own an NFT, you need to have at least 1 base unit (100 in our case) fractions.
You can calculate the NFT balance of an address by doing floor(balanceOf[address] / baseUnits).
If we had 138 fractions, we'd have 1 NFT. 199 fractions is also 1 NFT. 200 units = 2 NFTs.
— cygaar (@0xCygaar) February 8, 2024
«Щоб мати NFT, вам необхідно володіти щонайменше однією базовою одиницею (100 у нашому випадку). […] За наявності 138 частин, у нас була б 1 NFT. 199 частин – теж 1 NFT. 200 частин = 2 NFT».
Any time an NFT or fractions are traded, the ERC404 contract will check to burn or mint NFTs.
Because there are multiple different balances and ownerships stored in ERC404, each transfer ends up being around 125k gas, which is more than double a standard NFT transfer.
— cygaar (@0xCygaar) February 8, 2024
«Щоразу, коли торгуються NFT або дроби, контракт ERC-404 перевіряє можливість спалювання або випуску невзаємозамінних токенів. Оскільки в ERC-404 зберігається безліч балансів і власників, кожне переведення в кінцевому підсумку обходиться у 125 000 одиниць газу, що більш ніж удвічі дорожче, як порівняти зі стандартними NFT».
9 лютого на тлі ажіотажу навколо нових активів вартість газу в мережі Ethereum зафіксувала восьмимісячний максимум. Того дня середній показник сягав 70 Gwei (~$60 за стандартну транзакцію), а максимальний – 377 Gwei.
Основна активність була пов’язана зі значними обсягами торгів, що генеруються Pandora, DeFrogs і низкою інших проєктів ERC-404 на децентралізованих біржах.
Let's talk about what this standard brings to the table.
There is a nice aspect of built in fractionalization. You can essentially trade this as both an ERC20 and ERC721 which is novel (large wicks are full NFT trades).
I respect anyone willing to experiment in this space. pic.twitter.com/gVee71mJME
— cygaar (@0xCygaar) February 8, 2024
«Ви можете, по суті, торгувати цим як ERC-20 і ERC-21, що інноваційно», – підкреслив cygaar.
За словами Вільяма Пістера з Bankless, ERC-404 «творчо змішує» звичні для користувачів стандарти з метою «створення NFT з нативною фракціоналізацією і ліквідністю».
«Ми бачили протоколи дроблення NFT, в яких ви можете заблокувати невзаємозамінні токени й ефективно випускати частки під це забезпечення. Зі свого боку ERC-404 призначений для фракціоналізації в NFT-проєктах, що реалізують цей стандарт. Це відкриває нові можливості для експериментів і торгівлі NFT».
Таким чином, базовий дизайн стандарту ERC-404 включає токен ERC-20 і актив ERC-721, які пов’язані один з одним.
«ERC-20 представляє токен ERC-721 і навпаки. Хоча обидва стандарти ізольовані, вони перетинаються в момент транзакції. Наприклад, токен ERC-404 випускає ERC-721, а токен ERC-20 прив’язаний до NFT. Це означає, що власник токена ERC-721 також володіє еквівалентною кількістю активів ERC-20», – зазначив аналітик CoinGecko Джоел Агбо.
Ключовий компонент нового стандарту – механізм випуску і спалювання для забезпечення невзаємозамінності ERC-721. ERC-20 репрезентує NFT тільки в тому випадку, якщо він являє собою цілий токен. Якщо останній відправляється частинами, невзаємозамінний актив спалюється. Коли з’єднуються між собою дві комплементарні фракції (скажімо, 0,3 і 0,7), випускається NFT. І йдеться про новий токен, стверджують розробники.
«Для деяких проєктів ERC-404 новий NFT створюється випадковим чином і може мати змінні атрибути. Тому замість вихідного NFT може випуститися більш рідкісний токен, або навпаки», – підкреслив Агбо.
У таблиці нижче наведено порівняльні характеристики трьох стандартів:
Що таке Pandora?
Pandora – перший криптопроект, створений на основі стандарту ERC-404. Останній був представлений 2 лютого.
Development of the "ERC404" token standard is complete.
Moving on to testing ?
— Pandora (@Pandora_ERC404) February 2, 2024
Емісія PANDORA становить 10 000 монет і, відповідно, 10 000 «NFT-реплікантів». У перший же день лістингу на Uniswap обсяг торгів новим токеном всього за кілька годин перевищив $10 млн.
За експериментальним стандартом стоять анонімні розробники під псевдонімами ctrl і Acme. Вони заявили, що команда проєкту «працює цілодобово» для реєстрації EIP:
«Це тривалий процес, тут багато політики […] Зазвичай це займає пару тижнів».
За їхніми словами, отримання схвалення для такого роду ініціативи – «одна з найбільш бюрократичних речей, яку можна уявити».
«Якщо ти купуєш один повний токен PANDORA на біржі, один „NFT-реплікант“ з’явиться у тебе в гаманці. Якщо ти продаєш один токен PANDORA, пов’язаний з ним NFT згорає», – пояснив Вільям Пістер.
Він додав, що кожного разу, коли в гаманці користувача створюється «NFT-реплікант», йому притаманна «унікальна рідкість. Найпоширеніші токени мають зелений колір, найрідкісніші – червоний.
„Відповідно, можна обмінювати токени PANDORA, щоб „перекидати“ рідкісності одержуваних вами реплікантів», – підкреслив аналітик Bankless.
Оскільки ERC-404 – експериментальний і поки що не прийнятий Ethereum-спільнотою стандарт, багато платформ ще не додали підтримку відповідних токенів. Однак PANDORA вже торгуються на низці DEX на кшталт Uniswap і NFT-маркетплейсах, таких як Blur і OpenSea.
Джерело: Blur.
Загалом випущено ~5500 Pandora-NFT, а кількість власників монет – трохи більше 1400 станом на 18 лютого.
Пропозиція та обсяг торгів Pandora-NFT. Джерело: дашборд @hashed_official на Dune.
Нещодавно команда Pandora представила оновлення «ERC404 V2.1».
Many of you guys have been asking about optimization for ERC404 and how we plan on scaling and improving on the standard, so we thought we'd share some preliminary test results!
The following is still in development, so the numbers on release may look a little bit different -… pic.twitter.com/dfr2A0CrUr
— Pandora (@Pandora_ERC404) February 13, 2024
Апгрейд передбачає істотну оптимізацію використання газу під час взаємодії з токенами.
Коли курс PANDORA долав рубіж у $30 000, його капіталізація перевищувала $300 млн. На момент написання (18 лютого) ці показники становлять $12 098 і $120,7 млн відповідно. Мінімальна ціна (floor price) «NFT-репліканта» – 5,9 ETH.
Які ще є «проєкти-404»?
DeFrogs
DeFrogs – один із перших токенів, випущених на ERC-404. Проєкт позиціонується як поліпшена версія використовуваного Pandora стандарту.
Джерело: DeFrogs.
Емісія DeFrogs також обмежена 10 000 токенами з мультяшними жабенятами.
Монети вперше почали торгуватися на Uniswap, у пул ліквідності якої було поміщено 80% пропозиції монет.
На момент написання (18 лютого) мінімальна ціна токена колекції становить 1,35 ETH. Ціна монети 9 лютого досягла максимуму на позначці $3930.
EtherRock404
Колекція EtherRock NFT включає 100 зображень каменів і токенів, якими можна торгувати на біржах.
Джерело: EtherRock404.
Монета проєкту почала торгуватися 7 лютого на Uniswap під тикером ROCK.
EtherRock404
Ticker: $ROCK
Max Supply: 100
CA: 0xB5C457dDB4cE3312a6C5a2b056a1652bd542a208
?
— EtherRock404 ? (@EtherRock404) February 7, 2024
8 лютого зафіксовано ціновий пік – $71 195. На момент написання (18 лютого) токен торгується на позначці $2643.
Розробники описують своє творіння як проєкт із «нульовою цінністю», єдине призначення якого – купівля і продаж токенів. При кожному придбанні EtherRock404 випускається відповідний NFT.
Критичний погляд
Як зазначалося раніше, взаємодія з токенами ERC-404 набагато дорожча, ніж зі звичайними NFT.
Розробник і аудитор Solidity під ніком Quit зазначив «дуже дороге обслуговування» функції, яка імітує ERC721Enumerable. Вона відповідає за відображення списку всіх токенів, що належать обліковому запису.
За його словами, передача NFT зі стандартної колекції Azuki коштує близько 45 000 Gwei, а трансфер токена PANDORA – понад 100 000 Gwei.
«[У ERC-404] транзакція спалює/чеканить NFT відповідно до змін балансу відправника/одержувача. У разі запису активу нам потрібен список невзаємозамінних токенів, що належать відправнику», – пояснив високу вартість газу Quit.
Згідно з офіційною сторінкою на GitHub, ERC-404 є експериментальним, і два комбіновані стандарти «не призначені для змішування». Однак розробники прагнуть об’єднати їх «настільки надійним чином, наскільки це можливо, мінімізуючи компроміси».
Після детального вивчення Quit звернув увагу на загрозу експлойта. Згідно з його аналізом, NFT NFT, що використовують ERC-404, уразливі для крадіжки з боку власників взаємозамінних токенів ERC-404.
Це можливо в тому разі, якщо NFT було депоновано в протокол кредитування, неправильно налаштований для нового стандарту.
«Цей експлойт я цілком очікую побачити в певний момент, якщо ERC-404 залишиться популярним. […] Урок полягає в тому, що нам не слід перевантажувати наявні сигнатури функцій новими, прихованими та неінтуїтивними механіками», – заявив Quit.
Як уже зазначалося, ERC-404 ще не затверджено Ethereum Foundation і спільнотою, а офіційна сторінка EIP на момент написання недоступна.
Невідомий користувач, який заробив 11 лютого близько $1,1 млн на PANDORA, втратив понад $100 000 на новому токені експериментального стандарту.
13 лютого ризиковий трейдер придбав ERC-404 токен No на суму 10 ETH, заплативши при цьому комісію в розмірі 42,88 ETH ($113 672). Однак під час виконання контракту сталася помилка і трейдер втратив усі вкладені кошти.
За припущенням експертів з HAPI, проблема може бути обумовлена як багом на програмному рівні, так і шахрайською природою самого токена.
«За 45 днів існування контракт здійснив тільки шість успішних транзакцій із 602. Жодних даних про цей контракт на Etherscan немає – він не верифікувався», – додали вони в коментарі ForkLog.
14 лютого розробники MINER, створеного на базі експериментального стандарту ERC-X, повідомили про експлойт свого смартконтракту, який призвів до втрати коштів.
За їхніми словами, з аналогічним зламом зіткнулася низка інших контрактів, зокрема DN-404. Останній створено за участю вищезгаданого розробника Quit. Новий стандарт позиціонується як ітерація ідеї ERC-404 без виявлених вразливостей.
Розробники MINER настійно рекомендували користувачам утриматися від купівлі токена до усунення проблеми. На тлі атаки ціна монети обвалилася на 60%.
Внутрішнє розслідування команди MINER засвідчило, що причиною злому стала помилка подвійного обліку у внутрішній функції передачі. Вона дала змогу зловмиснику багаторазово відправляти токени самому собі, подвоюючи баланс на кожній ітерації. Потім монети були продані на Uniswap.
MINER являє собою колекцію зі 100 000 аватарів, прив’язаних до перших токенів, створених на основі експериментального стандарту ERC-X. Він об’єднує в собі характеристики активів ERC-20, ERC-404, ERC-721, ERC-721A, ERC-721Psi, ERC-1155 і ERC-1155Delta.
18 лютого розробники MINER анонсували перезапуск проєкту і зменшення пропозиції монет у 10 разів – до 10 000 токенів.
1/ $MINER will be relaunching today at around 9-11PM UTC.
Relaunch details ??
— Miner (@minerercx) February 18, 2024
«Інновації важливі, але ризики інтеграції в проєкти систем, що не пройшли аудит, і потенційно недосконалих систем можуть становити загрозу екосистемі Ethereum», – підкреслив Вільям Пістер.
Висновки
Pandora – цікава реалізація експериментального стандарту. Її код не позбавлений недоліків, взаємодія з токенами ERC-404 обходиться дуже дорого.
Однак розробники запропонували спільноті «нативний» підхід до фракціоналізації NFT на рівні смартконтракту. Ця інновація проклала шлях для нових експериментів.
Уже з’являються конкуруючі рішення, покликані усунути недоліки ERC-404. У майбутньому можна очікувати появи нових колекцій, розширення спектра екзотичних стандартів, інтеграцій та аірдропів.
ERC-404 досі не пройшов аудит і не визнаний спільнотою Ethereum. Це означає, що багато недоліків ще належить виявити. Тому допитливим користувачам не слід забувати про ризики під час взаємодії з «гарячими» і високоволатильними токенами.