Як виявилося, 2023 рік став лише початком для Binance в її розглядах із владою різних країн. За кілька останніх місяців низка регуляторів і урядів висунули претензії до криптобіржі.
Нігерійська історія
Наприкінці лютого Financial Times повідомило про затримання двох топменеджерів компанії в Нігерії — Надіма Анджарвалла і Тиграна Гамбаряна.
Представники Binance прилетіли в країну після рішення влади заборонити кілька сайтів з торгівлі цифровими активами. Однак після прибуття їх затримали співробітники офісу радника з національної безпеки, конфіскувавши паспорти.
Влада звинуватила біржу та її керівників у маніпулюванні обмінним курсом найри (NGN). З’явилася інформація, що Нігерія нібито зажадала від Binance компенсацію в розмірі $10 млрд. Однак згодом торгова платформа і радник президента країни Байо Онануга спростували ці чутки.
З 5 березня біржа почала поступово призупиняти операції з NGN, включно з сервісами P2P, Binance Pay і Invest.
Місцевий Комітет Палати представників з фінансових злочинів викликав на допит CEO Binance Річарда Тенга за фактом ймовірного фінансування тероризму і відмивання грошей. Нігерія також зажадала від компанії надати список ста найбільших користувачів у країні і всю історію транзакцій за останні шість місяців.
Після закінчення 14-денного терміну затримання арешт топменеджерів Binance продовжили до 4 квітня. Однак Анджарваллі вдалося втекти з Нігерії за кенійським паспортом.
Напередодні події влада висунула топменеджерам і Binance Holdings Limited звинувачення в ухиленні від сплати податків за чотирма пунктами, включно з відсутністю реєстрації в місцевій ФПС.
Позов уряду надійшов до Федерального високого суду в Абуджі 25 березня.
В інтерв’ю The Record дружина топменеджера Юкі Гамбарян, яка залишилася в Нігерії, розповіла, що регулярно розмовляла і листувалася з чоловіком, а тепер не може зв’язатися з ним безпосередньо. За її словами, він перебуває в кімнаті в гостьовому будинку, звідки не дозволено виходити.
Тигран Гамбарян і Надім Анджарвалла. Джерело: The Record.
«Люди, які працюють над цією проблемою в Binance, надсилають йому повідомлення з оновленнями, а він просто сидить і чекає, поки хтось що-небудь зробить. Це для нього важко, оскільки Тигран дуже нервова людина», — додала вона.
Крім того, у Гамбарянів двоє дітей — п’ятирічний хлопчик і десятирічна дівчинка. Юкі зазначила, що «стає все важче і важче зберігати позитивний настрій і підтримувати гарний настрій».
Паралельно в Binance запевнили в роботі з владою Нігерії над вирішенням питання.
Філія на Філіппінах
Ще 2022 року аналітичний центр Infrawatch PH надіслав листа до Міністерства торгівлі та промисловості Філіппін із закликом почати розслідування щодо Binance за нелегальні маркетингові кампанії.
У той час далі письмових претензій справа не дійшла, а екс-CEO Binance Чанпен Чжао планував подати заявку на отримання ліцензій у країні. Глава компанії розраховував, що процедуру вдасться здійснити протягом кількох місяців.
Однак того ж року ЦБ Філіппін на три роки призупинив розгляд заявок і видачу ліцензій провайдерам послуг віртуальних активів, тому ініціативу з офіційного виходу на місцевий ринок довелося заморозити.
Binance продовжувала працювати в країні без ліцензії, і в листопаді 2023 року влада звинуватила компанію в наданні фінансових послуг без відповідної реєстрації.
Комісія з цінних паперів і бірж Філіппін (SEC) пригрозила співробітникам організацій, які беруть участь у просуванні або торгівлі на платформі, тюремним ув’язненням строком до 21 року і штрафом у розмірі 5 млн філіппінських песо (~$88 700).
У березні 2024 року SEC почала вживати заходів щодо обмеження доступу місцевих трейдерів до послуг Binance. Відомство схвалило подання офіційного запиту в Національну комісію з телекомунікацій на блокування сайту та інших вебсторінок біржі.
У Комісії зазначили, що компанія пропонує широкий спектр фінансових інструментів без ліцензії: спотову торгівлю цифровими активами з левериджем, опціони, ф’ючерси, ощадні крипторахунки, сервіс стейкінгу та ICO-платформу.
Невдача російського наступника
25 березня криптобіржа CommEX несподівано оголосила про поступове припинення операцій. З 23 квітня закриється спотовий ринок, а з 10 травня — офіційний сайт платформи припинить роботу.
У вересні 2023 року Binance покинула російський ринок і продала свій бізнес компанії CommEX, уклавши відповідну угоду. Після почалася міграція користувачів на нову платформу.
До листопада обсяг P2P-торгів на новій біржі досяг 90 млн рублів, а кількість зареєстрованих акаунтів перевищила 200 000. З 25 січня до розміщення оголошень на внутрішній P2P-платформі допустили всіх користувачів.
Наприкінці лютого 2024 року CommEX повідомила про труднощі при виведенні рублів через фіатний канал.
Через місяць компанія оголосила про припинення роботи, посилаючись на «ретельний аналіз поточної ситуації та перегляд стратегічних планів». Представники Binance у коментарі ForkLog уточнили, що CommEX не виконала своїх зобов’язань у рамках укладеної угоди.
Зараз платформа веде переговори з іншими постачальниками послуг щодо продажу їм свого бізнесу
Паралельно Binance стала учасником Альянсу Global Travel Rule. Платформа забезпечує інфраструктуру для дотримання рекомендацій Групи розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей.
Згідно із заявою біржі, цей «стратегічний крок» спрямований на підвищення рівня дотримання нормативно-правової відповідності та зміцнення безпеки даних.
Нагадаємо, у листопаді 2023 року засновник Binance визнав себе винним у нездатності підтримувати ефективну програму боротьби з відмиванням грошей на посаді глави компанії. У рамках угоди з Мін’юстом США він погодився виплатити штраф у $50 млн і піти з посади CEO.
Слухання у справі Чжао відбудуться 30 квітня. Йому загрожує до 18 місяців в’язниці, хоча раніше йшлося про 10-річний термін.