Найпопулярнішими напрямками ринку цифрових активів за підсумками 2023 року стали штучний інтелект, GameFi та мем-токени — на них припадає третина загального інтересу спільноти. Про це йдеться в дослідженні CoinGecko.
Популярність напрямків крипторинку у 2023 році, отримана на основі мережевого трафіку. Джерело: CoinGecko.
Слідом ідуть екосистема Solana (7,2%), токени BRC-20 (7,1%) і активи «реального світу» (6,5%). На частку 15 головних трендів (зі 139) припало 72,3% від загального інтересу до криптовалют.
Аналітики збирали дані на основі мережевого трафіку користувачів CoinGecko в певній категорії.
ШІ-токени
За минулі 12 місяців частка напряму штучного інтелекту на крипторинку досягла 11,3%, що вивело його на верхній рядок списку. За словами експертів, цьому сприяла глобальна популярність і розвиток ШІ-технологій:
«З моменту запуску ChatGPT у листопаді 2022 року інтерес до штучного інтелекту і пов’язаних із ним зусиль у технологічній галузі набрали обертів. Цей інтерес поширився і на криптопростір, привертаючи увагу до ШІ-токенів».
Найбільший приріст продемонструвала монета хмарного сервісу для розробників Akash Network (AKT). За минулий рік актив зріс на 1110%, а його капіталізація підскочила з $36 млн до $550 млн.
Котирування найбільшого за обсягом ШІ-токена Render (RNDR) за той самий період збільшилися на 1080%.
Повернення GameFi
На частку децентралізованих ігор припало 10,5% від загального інтересу. Цей напрямок завжди був досить популярним, але 2023 року зробив ривок завдяки новим проєктам і входу великих гравців.
Зокрема, сім провідних компаній-розробників зацікавилися блокчейн-геймінгом, включно з Take-Two, Konami та Bandai Namco.
Дослідники відзначили інтеграцію Web3-гри Pixels із сайдчейном Ronin, а також появу проєктів Gods Unchained і Illuvium у магазині Epic Games Store.
Найбільш «продуктивним» GameFi-токеном став ImmutableX (IMX), ціна якого за 12 місяців зросла майже на 500%.
У нещодавньому звіті Delphi Digital зазначено, що сукупна ринкова капіталізація 183 геймінгових монет протягом 2023 року коливалася між $4 млрд і $7 млрд — на 86% нижче від історичного максимуму показника. Водночас у Fortune Business Insights спрогнозували зростання обсягу ринку блокчейн-ігор до $615 млрд до 2030 року.
Меми
Мем-коїни посіли третє місце з часткою інтересу 8,3%. У 2023 році сезон популярності подібних активів, як і в минулі рази, почався з конкретного токена — Pepe (PEPE).
За словами експертів CoinGecko, пізніше ажіотаж навколо монети перекинувся на HarryPotterObamaSonic10Inu (BITCOIN) і Bonk (BONK), що відродився.
Останній став лідером за річним приростом (+220%) серед мем-коїнів, досягнувши історичного максимуму 15 грудня.
Розвиток блокчейнів
4 із 49 блокчейн-рішень увійшли до топ-15 трендів, включно з Solana (SOL), токенами BRC-20, Ethereum (ETH) і Avalanche (AVAX).
Гідні показники демонстрували також L2-мережа Arbitrum, Base, zkSync Era і Mantle, але не потрапили до списку лідерів.
Найбільш вражаючою подією, на думку дослідників, стало «відродження Solana з мертвих» після «ланцюгової реакції» від краху FTX.
«В екосистемі Solana було кілька примітних проєктів. Монета BONK привернула увагу аірдропом для членів спільноти в найпохмуріші часи, ознаменувавши поворот на краще. Jito виступив як протокол ліквідного стейкінгу для блокчейну, а Pyth став перспективним оракулом, який прагне конкурувати з Chainlink», — зазначили в CoinGecko.
Експерти також додали, що зростання екосистеми відбулося завдяки зусиллям розробників і партнерствам з великими традиційними компаніями на кшталт Shopify і Visa.
За минулий рік SOL додав понад 900%, посівши п’яте місце в топі за капіталізацією з показником $43,8 млрд. 26 грудня актив досяг максимуму з квітня 2022 року на позначці близько $118.
Нагадаємо, аналітики Kaiko зафіксували активізацію криптовалютних трейдерів, зокрема збільшення середнього обсягу транзакцій як на централізованих, так і на децентралізованих біржах.