Співзасновник «Вікіпедії» Джиммі Вейлз розкритикував працездатність біткоїна через ризик втратити кошти. Учасники криптоспільноти не погодилися з його висловлюванням.
tter-tweet” data-width=”500″ data-dnt=”true”>
I forgot my bank password and lost my entire net worth. No, actually, that didn't happen, because banks work and bitcoin doesn't.
— Jimmy Wales (@jimmy_wales) December 10, 2023
«Я забув свій пароль від банку і втратив усі свої статки. Насправді цього не сталося, тому що банки працюють, а біткоїн — ні», — написав Вейлз.
Заява засновника «Вікіпедії» викликала різку реакцію з боку прихильників цифрових активів. Багато хто нагадав йому про недосконалість банківської системи.
Директор зі стратегії групи Human Rights Foundation Алекс Гладштейн зазначив, що фінансові інститути нормально функціонують у країнах із «верховенством закону і сильною валютою». Лише близько мільярда людей у всьому світі мають доступ до подібних банківських послуг, додав він.
Banks work decently so long as you live in a country with rule of law and a strong currency. So maybe ok for ~1 billion people out of 8 billion people. And they tend to not work very well if you criticize the government or voice provocative opinions
— Alex Gladstein ? ⚡ (@gladstein) December 10, 2023
Засновник Lyn Alden Investment Strategy Лін Олден підкреслила, що власники банківських рахунків не завжди в безпеці, наводячи приклад ліванського лікаря, який втратив 95% своїх заощаджень через гіперінфляцію.
One of the most heartbreaking emails I got was from a Lebanese doctor who lost 95% of their net worth due to hyperinflation, because they held it in banks/currency.
They were too busy being a doctor rather than a hands-on investor on the side as well, assuming the money is safe.
— Lyn Alden (@LynAldenContact) December 10, 2023
«Якщо у вас є доларовий рахунок у банку країни, що розвивається, ваш ризик/вигода полягає в тому, що ви, як і раніше, отримуєте повільну девальвацію долара, але без справжньої доларової безпеки, оскільки у банку немає доступу до ФРС. І що ж ви насправді тримаєте? Це фонд облігацій зі „сміттєвим“ рейтингом і кредитним плечем, якому не буде надано допомогу, якщо справи підуть погано», — пояснила вона.
Засновниця Web3-проєкту E8 Катерина Чжен нагадала Вейлсу про банківську кризу початку 2023 року. Однак він зазначив, що в той момент звичайні люди не втратили гроші.
Self-custody indeed needs private key management which is a bit challenge for people new to crypto. Good news is that more and more 3rd party custodian services are being developed by institutions including banks. People have options to hold their crypto assets by themself or…
— Caterina Zhang (@caterinazhang88) December 12, 2023
Чжен визнала необхідність менеджменту закритих ключів під час самостійного зберігання цифрових активів, назвавши процес проблемним для новачків у криптосфері. Однак вона підкреслила, що дедалі більше сторонніх кастодіальних сервісів розробляють традиційні фінансові організації, включно з банками.
За словами CEO криптобіржі Coin Corner Денні Скотта, засновник «Вікіпедії» порівнює дві різні речі. Його сценарій більше схожий на втрату пароля від торгової платформи, а не від гаманця, додав він.
You're comparing 2 different things
That scenario is more akin to forgetting your password to a Bitcoin exchange, in which case you could reset it, like a bank.
Physically storing the cash yourself would be a better example, but you lose that and its gone, the same as Bitcoin.
— Danny Scott ⚡ (@CoinCornerDanny) December 10, 2023
«Кращим прикладом було б самостійне зберігання готівки, оскільки в разі втрати вона зникне, як і біткоїн», — уточнив Скотт.
Глава стартапу JAN3 Самсон Моу нагадав Вейлсу про скрутне становище «Вікіпедії». На його думку, компанії не довелося б просити донати, якби кілька років тому керівництво купило першу криптовалюту.
If @Wikipedia just bought #Bitcoin a few years ago like I suggested, you wouldn’t have to beg for donations every year in perpetuity.
— Samson Mow (@Excellion) December 10, 2023
Попри критику, 2021 року глава інтернет-енциклопедії виставив на продаж першу версію сайту на аукціоні Christie’s у вигляді невзаємозамінного токена.
Нагадаємо, у листопаді 2023 року президент Euro Pacific Capital Пітер Шифф заявив, що золото краще за першу криптовалюту, назвавши останню «дешевою імітацією». Раніше він порівняв біткоїн-ентузіастів із сектою.