Черга валідаторів Ethereum спорожніла вперше з квітневого хардфорка Shanghai. Це сигналізує про стабілізацію попиту на стейкінг ETH, йдеться у дослідницькому звіті Coinbase.
15 вересня 2022 року розробники другої за капіталізацією криптовалюти активували масштабне оновлення The Merge. У результаті блокчейн мігрував з алгоритму консенсусу Proof-of-Work (PoW) на Proof-of-Stake (PoS).
Кардинальною зміною став перехід функцій забезпечення безпеки мережі та емісії монет від майнерів до валідаторів. Останнім необхідно для запуску ноди заблокувати в стейкінгу 32 ETH. Користувачі також можуть брати участь в отриманні пасивного доходу, делегуючи активи через спеціалізовані платформи та сервіси.
Реалізація хардфорка Shanghai (складової частини оновлення Shapella) відкрила можливість виведення ETH з депозитного контракту. Це призвело до зростання обсягів заблокованої криптовалюти здебільшого через LSD-протоколи на кшталт Lido Finance.
Однак аналітики Coinbase Девід Дон і Девід Хань зазначили, що «вихід валідаторів на пікову потужність» останніми місяцями призвів до скорочення прибутковості стейкінга з більш ніж 5% до 3,5%.
Реальний показник за вирахуванням інфляції становить 3,2% проти 3,1% у державних облігацій США.
«На наш погляд, прибутковість на стейкінг ETH забезпечує основу для екосистеми і є еталоном для альтернативних інвестицій у криптовалюту», — заявили експерти.
Розмір черги валідаторів (суцільна лінія) і розрахункова прибутковість стейкінга. Джерело: Coinbase
Вони очікують, що рівень прибутковості стейкінгу ETH на тлі сповільнення зростання кількості валідаторів залишиться незмінним. Однак для цього необхідне збереження показників активності базової мережі та комісій за транзакції. Протягом третього кварталу так і було, а кількість ролап-операцій збільшилася.
Кількість транзакцій у базовій мережі, основних L2-протоколах (Arbitrum, Optimism і Base) і кількість ролап-транзакцій.
«Оскільки до [хардфорка] Dencun, який, найімовірніше, відбудеться в першій половині 2024 року, не буде жодних значущих оновлень Ethereum, ми не бачимо серйозних технічних чинників, які могли б істотно вплинути на активність мережі», — констатували Дон і Хань.
На їхню думку, винятками можуть стати поява великих L2-протоколів або «кричущі» зломи, додали вони.
У JPMorgan зі скепсисом оцінили результати Shanghai
Аналітики JPMorgan у вересневому звіті, навпаки, заявили, що активація Shanghai не призвела до очікуваного зростання активності на блокчейні.
Експерти банку відзначили падіння:
- добової кількості транзакцій на 12%;
- кількості щоденних активних адрес майже на 20%;
- обсягу заблокованих активів (TVL) у DeFi-протоколах коштів приблизно на 8%.
Вони назвали результати екосистеми «доволі розчаровуючими» і пов’язали надії на зростання онлайн-активності з імплементацією під час Dencun пропозиції щодо поліпшення EIP-4844, відомої як Proto-Danksharding. Опція масштабує блокчейн, вводячи новий тип транзакцій для великих масивів двійкових даних (blob) та організовуючи їхнє зберігання. Це покликане знизити розмір комісій для L2-рішень на базі технології роллапів.
У вересні на тлі падіння активності в Ethereum середній розмір комісій скоротився до мінімальних рівнів за рік. Криптовалюта стала інфляційною, хоча одним із результатів The Merge було покликане стати прискорення скорочення пропозиції монет.
Згідно з Ultra Sound Money, за останні 30 днів на ринок вийшли додаткові 36 601 ETH. Річна інфляція на момент написання становить 0,37%.
Джерело: Ultra Sound Money.
На початку жовтня вартість газу в мережі опустилася до мінімумів з початку року. Цьому сприяло скорочення TVL у секторі DeFi, трейдингу в сегменті невзаємозамінних токенів і активності Telegram-ботів.
При цьому аналітики JPMorgan, крім падіння ончейн-активності після Shanghai, відзначили ще один наслідок хардфорка — зростання централізації стейкінгу.
Проблема централізації Ethereum вийшла на передній план
У травні на тлі припливу активного припливу коштів у протоколи ліквідного стейкінгу в спільноті почали зростати побоювання щодо централізації сектора.
Ethereum-розробник під псевдонімом Superphiz запропонував платформам запровадити правила самообмеження, які не дадуть змоги захопити частку ринку понад 22%. Теоретично, це значно скоротить ризик атаки 51%, оскільки для неї потрібна змова щонайменше чотирьох учасників ринку.
Низка протоколів погодилася з пропозицією Superphiz, проте користувачі Lido майже одноголосно проголосували проти.
У жовтні аналітики Glassnode, оцінюючи вплив лідера сегмента ліквідного стейкінгу на Ethereum, констатували зростаючу популярність stETH порівняно з ETH, попит на який стагнує.
На Lido припадає 32% обсягу заблокованих у стейкінгу монет. Частка серед LSD-провайдерів досягла 86,5%. Експерти Glassnode припустили, що ці показники продовжать зростати.
Співзасновник Ethereum Віталік Бутерін визнав ще один аспект централізації, що проявився після переходу на PoS, — концентрацію нод на контрольованих корпораціями сервісах на кшталт AWS, Google Cloud або Hetzner Online.
Бутерін назвав ситуацію однією з ключових проблем. Рішення він вбачає в здешевленні та спрощенні підтримки нод з використанням доступного і недорогого обладнання. Однак суто технічні обмеження навряд чи не дадуть змоги реалізувати це ще 10-20 років, констатував експерт.