Абсолютна більшість (96%) українців намагається заощадливо використовувати електроенергію, свідчать дані опитування соціологічної групи «Рейтинг», яке було проведене 20-23 вересня. Зокрема, 74% намагаються економити світло завжди, 22% – час від часу, 4% не намагаються це робити.
? Forbes Ukraine у WhatsApp. Підписуйтесь й читайте головне про бізнес та економіку
Ключові факти
- Більшість (а це 83%) опитаних вважають доцільним впровадження грошової компенсації за зменшення споживання електроенергії як механізму стимулювання економії електроенергії. Непотрібною таку ініціативу вважають 15%. Частіше підтримують впровадження механізму старші опитані.
- Згідно з опитуванням, 93% зазначили, що завжди вчасно сплачують рахунки за спожиту електроенергію. 6% сплачує рахунки вчасно час від часу. 1% зазначили, що не сплачують рахунки вчасно.
- Майже 90% респондентів планують провести осінньо-зимовий період на своєму постійному місці проживання. Переміститись планують близько 10%. Про плани переміщення частіше зазначають молодші опитані та мешканці Сходу.
- Абсолютна більшість опитаних (95%) підтримує ідею збільшення частки електроенергії, виробленої альтернативними джерелами (сонячні та вітрові електростанції тощо) у загальній енергетичній структурі України.
- Розвиток атомної енергетики бачать необхідним майже 80% респондентів (38% – однозначно необхідним, 40% – скоріше необхідним), 12% вважають його скоріше непотрібним, 5% – однозначно непотрібним.
- Майже 80% опитаних позитивно оцінюють ініціативу добудови атомних блоків на Хмельницькій АЕС. Проти такої ініціативи виступають 17%. Найбільше добудову енергоблоків підтримує молодь та мешканці східних областей.
Контекст
Україна увійде в зиму з очікуваним 20%-м дефіцитом генерації, повідомляла Асоціація енергоефективних міст. Прогнозується, що основний тягар відключень електроенергії взимку буде покладено насамперед на населення.
Атомні електростанції забезпечують понад 50% виробництва електроенергії в Україні. 1 жовтня «Енергоатом» після планово-попереджувального ремонту успішно підʼєднав до енергомережі енергоблок однієї з АЕС. Після виходу блоку на повну потужність вітчизняна енергосистема зміцниться на 1000 МВт.
За кілька тижнів вересня неподалік українських АЕС було зафіксовано рух понад 70 безпілотних літальних апаратів РФ і понад 30 ворожих крилатих ракет, повідомляла пресслужба «Енергоатома». Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко заявляв, що тотальний блекаут можливий, якщо росіяни влучать у підстанції, які видають електроенергію з АЕС у мережу.
24 вересня президент Володимир Зеленський на засіданні Ради Безпеки ООН заявив, що Росія готує атаки на три українські атомні електростанції, щоб зруйнувати енергетичну систему України. Напередодні в інтервʼю каналу ABC News Зеленський звинуватив Росію у використанні китайських супутників для фотографування АЕС в Україні. В ніч на 22 вересня зафіксовано проліт ударного безпілотника поруч із промисловим майданчиком Хмельницької АЕС. Це могла бути імітація атаки на обʼєкт.