У грудні міжнародні резерви України зросли до $43,8 млрд завдяки валютним надходженням від міжнародних партнерів, що перевищили чистий продаж валюти Національним банком та боргові виплати країни в іноземній валюті. Про це йдеться у повідомленні Нацбанку від 7 січня.
Деталі
У грудні на динаміку резервів вплинули кілька ключових чинників.
Популярне Категорія Гроші Дата 01 січня Яким буде курс долара, рівень інфляції та наскільки зросте ВВП. Прогноз на 2025 рік від ЦЕС, Dragon Capital, ICU, KSE, Oxford Economics та НБУ
- Основну роль відіграли значні надходження міжнародної фінансової допомоги на рахунки уряду в НБУ, які перевищили $9 млрд. Зокрема $4,4 млрд – макрофінансова допомога від ЄС, $3,9 млрд – кошти Світового банку (включаючи механізм DPL від США, Японії та Великої Британії), $1,08 млрд – від МВФ і $25,9 млн – від інших кредиторів.
- Водночас на обслуговування і погашення державного боргу уряд України спрямував лише $132,6 млн. З яких $75,2 млн – Світовому банку, $4,5 млн – ЄБРР, $52,9 млн – іншим міжнародним кредиторам. Додатково сплачено $252 млн МВФ.
- Другим важливим чинником стали операції Нацбанку на валютному ринку. У грудні 2024 року НБУ витратив $5,3 млрд на інтервенції. Зокрема, наприкінці минулого місяця регулятор здійснив рекордні інтервенції на міжбанківському ринку, продавши $1,625 млрд – це найбільший обсяг з початку повномасштабного вторгнення Росії.
Інфографіка: Анастасія Левицька
Контекст
У листопаді 2024 року міжнародні резерви України збільшилися на 9,1%, досягнувши $39,9 млрд. Це стало можливим завдяки значній міжнародній фінансовій підтримці та зменшенню обсягів продажу валюти Нацбанком.
Протягом 2024 року Україна отримала майже $42 млрд міжнародної допомоги: понад $17 млрд від ЄС, понад $8 млрд від США, $5,3 млрд від МВФ, $4,3 млрд від Японії та $1,8 млрд від Канади. Розміщення валютних ОВДП принесло ще $3,5 млрд. Ці кошти дозволили погасити виплати за зовнішніми боргами (понад $10 млрд включно із виплатами МВФ та премій кредиторам за погодження реструктуризації боргу), профінансувати валютні інтервенції НБУ ($34,8 млрд) та збільшити резерви для підтримки курсової стабільності.
У 2025 році Україна очікує $38 млрд міжнародної підтримки. Це дозволить зберегти високий рівень резервів і стійкість валютного ринку, зазначив голова НБУ Андрій Пишний.