Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн готова запропонувати Україні привілейований доступ до єдиного ринку блоку в рамках всеосяжної мирної угоди, як повідомляє The Telegraph 7 березня. Очікується, що цей доступ забезпечить економічне піднесення для нації на її шляху до членства в блоку.
Ключові факти
- Доступ до ринку, що охоплює 449 мільйонів споживачів, стане основним економічним стимулом для відновлення країни-кандидата на вступ до ЄС. План передбачає, що Брюссель визначає, які сектори будуть відкриті для Києва, а які залишаться закритими.
- Важливим аспектом плану є стрімко розвивається оборонний сектор України, який виробляє значну кількість безпілотників і забезпечує 55% зброї, що використовується її армією.
- Дозвіл доступу до української зброї принесе прибуток Києву, а також збільшить арсенали країн ЄС, які прагнуть збільшити витрати на оборону та виробництво.
- В ідеалі ці ініціативи можна було б інтегрувати в заключну мирну угоду ЄС, але вони не залежать від остаточної угоди, оскільки торгівля доступом до єдиного ринку зброї пришвидшила б остаточне приєднання України до блоку.
- «Україна може зробити великий внесок у оборону. Інтеграція її інноваційної та процвітаючої оборонної промисловості в поєднанні з її можливостями масштабування може стати каталізатором для більш об’єднаного європейського оборонного ринку», – заявила комісар ЄС з питань розширення Марта Кос.
- Блок досяг прогресу в інтеграції ринку електроенергії України в ЄС і має на меті глибшу інтеграцію в більш широкий енергетичний ринок.
- «Ми також розробляємо стратегії для прискорення інтеграції України в інші аспекти Єдиного ринку – для залучення збільшення інвестицій, зміцнення пан’європейських ланцюжків створення вартості та створення нових перспектив як для українських, так і для європейських підприємств. Це буде вирішальний крок у прискоренні відновлення України», – додав Кос.
- Тривають дискусії щодо відкриття сектору послуг в Україні, оскільки Київ є великим експортером ІТ-послуг та продуктів, маючи найбільшу кількість аутсорсингових розробників у Східній Європі.
- Після вторгнення український експорт сільськогосподарської продукції отримав винятки з тарифів, хоча відомо, що сільськогосподарські субсидії ЄС для України наразі не розглядаються.
- Брюссель уже надав можливість українцям здійснювати дзвінки в роумінгу без додаткової плати, перебуваючи за кордоном, після того, як багато хто втік до Європи.
- Наразі українці користуються певною формою свободи пересування в межах ЄС завдяки нормам, які надають їм тимчасовий захист у блоці.
Контекст
28 лютого 2022 року, лише через п’ять днів після широкомасштабного вторгнення Росії, Україна подала офіційну заявку на членство в Європейському Союзі. До 23 червня 2022 року лідери ЄС ухвалили рішення про надання Україні та Молдові статусу кандидатів на членство в ЄС під час саміту Європейської Ради.
25 червня 2024 року в Люксембурзі відбулася установча міжурядова конференція «Україна – ЄС», що ознаменувало офіційний початок переговорного процесу щодо вступу України до ЄС. Для повноправного членства Україна має привести своє законодавство у відповідність із 35 розділами європейського права.
Згідно з опитуванням КМІС, 90% українців виступають за вступ України до ЄС, а 84% бажають вступу країни в НАТО. Ці статистичні дані відображають високий рівень підтримки європейської та євроатлантичної інтеграції серед населення. Довіра до ЄС становить 46%, а до НАТО – 43%.