Націоналізовану частку заправок Shell виставлять на продаж. Хто серед потенційних покупців

Фонд держмайна планує виставити націоналізовані 49% мережі АЗС Shell в Україні на приватизаційний аукціон. Інтерес до купівлі проявляють як українські, так і закордонні нафтові компанії, каже голова Фонду держмайна Віталій Коваль під час «Business Breakfast з Володимиром Федоріним».

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

Ключові факти

  • «До націоналізованої частки заправок Shell дуже жвавий інтерес на ринку не тільки українських, але і закордонних нафтові групи», – каже Коваль. Він не став озвучувати назви цих компаній.
  • Коваль додав, що також буде радий, якщо Shell сам викупить цю частку на приватизаційному аукціоні.  

Контекст 

Мінʼюст у жовтні 2023 року подав до ВАКС позов про стягнення в дохід держави активів підсанкційного російського бізнесмена Едуарда Худайнатова, який є власником ВАТ «Незалежна нафтогазова компанія» та колишнім першим віцепрезидентом, заступником голови правління, членом ради директорів «Роснафти». Мета – націоналізація його українських активів. У переліку – компанія, яка управляє мережею заправок Shell. 

ЄС вніс до санкційного списку Едуарда Худайнатова в червні 2022-го. Україна запровадила санкції проти нього в жовтні 2022-го.

У січні 2024-го Вищий антикорупційний суд не дозволив націоналізацію мережі. Причина – після повномасштабного вторгнення Shell довела свою частку в українській «дочці» до 97,4% після двох етапів докапіталізації. Частку компанії, яку Мінʼюст повʼязує з Худайнатовим, було розмито до 2,6%.

2 квітня Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду дозволила націоналізувати 49% частки «Альянс Холдінг», яка володіє мережею АЗС Shell. За словами співрозмовника Forbes в Мінʼюсті, суд погодився з аргументом, що Shell розмила частку компанії Худайнатова вже після того, як той потрапив під санкції. «Відбулося порушення публічного порядку України і розмиття частки підсанкційної особи в обхід санкцій», – каже співрозмовник.

«Таке необґрунтоване привласнення Україною іноземних інвестицій та активів Shell суперечить міжнародному праву, яке захищає міжнародних інвесторів, – повідомили в пресслужбі Shell. – Звісно, ми зробимо все можливе для захисту наших працівників, активів, інвестицій та репутації». Shell була прозорою в дискусіях з представниками уряду України, включаючи Офіс президента, протягом усього процесу, додали в пресслужбі.

До російського вторгнення Shell мала 131 АЗС в Україні. Зараз функціонує 118. До війни вартість однієї АЗС компанії могла становити $500 000–700 000, каже Куюн. Тобто вартість всієї мережі – до $92 млн.

Источник

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *