Нобелівський комітет 11 жовтня оголосив лауреата Нобелівської премії миру за 2024 рік. Премію присудили японській асоціації Nihon Hidankyo, що обʼєднує різні організації японців, які пережили атомні бомбардування. Про це йдеться у пресрелізі комітету.
⚡️ Лише 3 дні! Отримайте доступ до річної підписки Forbes Digital зі знижкою 40%. Промокод: MORNING. Оформлюйте підписку за посиланням.
Деталі
- Премію присудили «за зусилля зі створення світу, вільного від ядерної зброї, і за свідчення того, що ядерна зброя ніколи більше не повинна застосовуватися».
- Так комітет хоче вшанувати памʼять усіх тих, хто вижив, хто, попри фізичні страждання та гіркоту спогадів, вирішив використати свій отриманий дорогою ціною досвід, щоб зміцнити надію і прагнення до миру.
Контекст
Японська конфедерація організацій жертв атомних і водневих бомб була створена у 1956 році. Пізніше назву скоротили японською мовою – «Ніхон Хіданкьо». З часом вона стала найбільшою та найвпливовішою організацією хібакуся в Японії. «Ніхон Хіданкьо» надала тисячі свідчень, опублікувала резолюції та публічні звернення, щоб нагадати світу про необхідність ядерного роззброєння.
На Нобелівську премію миру 2024 року було номіновано 285 кандидатів: 196 фізичних осіб і 89 організацій. Повний список кандидатів традиційно тримається в секреті 50 років.
У 2023 році Нобелівську премію миру присудили іранській правозахисниці та віцепрезидентці правозахисного центру «Захисники прав людини» Наргіз Мохаммаді. Вона перебуває під вартою в Ірані з листопада 2021 року. У 2022-му премію отримали українська організація «Центр громадянських свобод», білоруський правозахисник, голова правозахисного центру «Весна» Олесь Бєляцький і російська організація «Меморіал».