Обсяг агроекспорту скоротився на 11%, а ціни на зернові зросли

Ціна на пшеницю за рік на елеваторах Центральної України зросла на 60%, кукурудзи – на 55%, ячменю – вдвічі. Водночас експорт агропродукції скоротився на 11%. Про це повідомила керівник аналітичного відділу УКАБ Світлана Литвин.

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Ключові факти

  • «Цього року вперше в умовах війни можна говорити про наявність прибутку при вирощуванні всіх видів зернових», – каже Литвин. До цього кукурудза та ячмінь були збитковими або ж мінімально прибутковими, додає вона.
  • Ціни на зернові зросли порівняно з січнем минулого року. Ціна на пшеницю на елеваторах Центральної України зросла на 60%, до $193/т, кукурудзи – на 55%, до $177/т, ячменю – відвічі, до $166/т.
  • Експорт продукції АПК скорочується: у грудні 2024 року Україна експортувала 5,5 млн т агропродукції, що на 11,1% менше, ніж у листопаді. На першу декаду січня експортовано 69% ячменю, 63% пшениці та 48% кукурудзи.
  • Найбільше скоротився експорт олійних: у грудні їх експортували на 28% менше, ніж у листопаді. 

Україна вироблятиме чипи, для цього потрібно від $1 млрд. Ціль затверджено 14 січня у Стратегії інновацій від Мінцифри. Forbes дізнався, які варіанти на столі /Фото Getty Images

Популярне Категорія Інновації Дата Сьогодні Україна вироблятиме чипи, для цього потрібно від $1 млрд. Ціль затверджено 14 січня у Стратегії інновацій від Мінцифри. Forbes дізнався, які варіанти на столі

Контекст

Українські аграрії d 2024-му зібрали близько 54,7 млн т зернових, що 8,5% менше, ніж у 2023-му. Пшениці було зібрано на 2% менше, – 21,8 млн т, кукурудзи – 25,8 млн т, що на 19,4% менше, ніж у 2023-му, ячменю було зібрано на 0,7% більше – 5,3 млн т. На врожайність усіх культур вплинула літня посуха, але найбільше вона вдарила по кукурудзі: її врожайність впала на 18%.

«Вперше в умовах війни скорочення експорту не пов’язане з логістичними обмеженнями, які створює для нас російська армія», – каже Литвин. Причини зменшення обсягів експорту, на її думку, пов’язані з поточною ринковою кон’юнктурою, зменшенням запасів продовольства, призначеного для експорту, та бажанням українських аграріїв реалізувати продукцію в більш сприятливий період.

Також знизився експорт рослинних олій. Причина – зростання цін на насіння соняшника. Лише за останній тиждень ціна на соняшник зросла на 3%, до 24 642 грн/т, за даними Tripoli.land. Частина аграріїв не поспішають реалізовувати вирощений урожай, чекаючи на подальше підвищення цін. Це призвело до скорочення обсягів виробництва соняшникової олії і, відповідно, обсягів експорту.

Источник

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *